LIGA EUROPA. FCSB a întors rezultatul în Elveția și A CÂȘTIGAT meciul cu Lugano. „Roș-albaștrii” sunt liderii grupei

FCSB s-a impus cu scorul de 2-1 în confruntarea disputată, joi, în deplasare, cu Lugano, într-o partidă din Grupa G a Ligii Europa.

FCSB a câștigat meciul disputat, joi, cu elvețienii de la Lugano, în Grupa G a Ligii Europa. Echipa lui Nicolae Dică s-a impus cu 2-1, după ce la pauză a fost condusă cu scorul de 0-1. Gazdele au deschis scorul prin Mattia Bottani, în minutul 14, „roș-albaștrii” au punctat în actul al doilea prin Constantin Budescu (58) și Junior Morais (64). Vicecampioana României a evoluat slab în prima parte, n-a avut energei, dar și-a revenit în repriza a doua, după intrarea pe teren a lui Dennis Man. Și portarul Florin Niță a avut o contribuție importantă la acest succe, pentru că a blocat două situații iminente de gol. În cealaltă partidă a grupei, Viktoria Plzen s-a impus cu 3-1 pe teren propriu, în fața israelienilor de la Hapoel Beer Sheva.

Clasamentul Grupei G arată astfel: 1. FCSB 6p, 2. Hapoel 3p, 3. Plzen 3p, 4. Lugano 0p