România la Euro 2024. Reacția istorică a lui Gică Hagi, după calificarea în optimi Gică Hagi. Sursa foto: Facebook

Gică Hagi a transmis un mesaj pentru echipa națională a României care a reușit calificarea în optimile lui Euro 2024. Echipa condusă de Edi Iordănescu a încheiat la egalitate (1-1) meciul decisiv cu Slovacia.

România a reușit să finalizeze prima fază a turneului final pe primul loc. Tricolorii au revenit după ce au fost conduși de slovaci cu 1-0, printr-un gol din penalty.

Gică Hagi, mesaj după calificare

Fostul mare fotbalist al Generației de Aur i-a felicitat pe tricolori după calificarea reușită în optimile Euro 2024. Gică Hagi a avut un mesaj pe care l-a transmis echipei care a reușit să ocupe primul loc în grupă.

România a încheiat la egalitate, scor 1-1, ultima partidă, decisivă, cu Slovacia, în Grupa E. Tricolorii s-au calificat în optimi de pe primul loc, dat fiind că meciul dintre Belgia și Ucraina s-a încheiat tot cu o remiză. Cele patru echipe au fost diferențiate de golaveraj.

În acest context, ca și alți reprezentanți ai fotbalului Gică Hagi a transmis un mesaj de felicitare pentru fotbaliștii români.

„Felicitări și mult succes în optimi, tricolori! Hai, România!”, a transmis Gică Hagi, imediat după meci.

România s-a calificat la Euro 2024

Selecţionata României s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania. Echipa Națională a ocupat primul loc în grupa E, după ce a obținut scorul 1-1, în jocul cu Slovacia, pe Frankfurt Arena. În cealaltă partidă din grupă, Belgia a remizat, scor 0 - 0 cu Ucraina. Toate cele patru echipe au obținut accelași număr de puncte, însă au fost diferențiate de golaveraj,

Tricolorii au marcat dintr-un penalty scos de fiului lui Gică Hagi și transformat de Răzvan Marin, în minutul 37. Acesta după ce slovacii au deschis scorul prin Ondrej Duda în minutul 24.

Tricolorii au trecut pentru a doua oară de faza grupelor, la un campionat european. Prima oară s-a întâmplat în anul 2000, cânf Gică Hagi era în teren. Este o premieră ca România să termine grupa de pe primul loc. Adversarii echipei României, Slovacia s-a calificat, la rândul său în optimi, de pe locul trei, iar Belgia a ocupat locul secund.

Calificarea din 2000 cu Gică Hagi în echipă

În 2000, România se califica la turneul final al Campionatului European, organizat de Belgia și Țările de Jos, fără înfrângere în grupa preliminară. Echipa națională, cu Gică Hagi în teren, a făcut parte din grupă cu Germania, Portugalia și Anglia. Germania era, la vremea respectivă campioană europeană.

România a încheiat primul meci la egalitate, cu Germania (1-1) și a pierdut cu 0-1 în fața Portugaliei. În meciul decisiv, cu Anglia, echipa națională, condusă de Gică Hagi, a învins cu 3-2.

În faza sferturilor de finală, tricolorii au picat cu Italia și au pierdut cu scorul 2-0. Pentru Gică Hagi a fost ultimul meci jucat la națională.