Ionuț Radu a debutat în Serie A

Portarul român a evoluat în premieră pentru Internazionale Milano și va fi promovat la echipa mare în stagiunea viitoare. Internaționalul de juniori a primit botezul campionatului Italian în confruntarea cu Sassuolo

Ionuț Andrei Radu a trăit cel mai important moment al carierei.

La 18 ani, portarul român a debutat în tricoul celor de la Internazionale Milano, în partida din deplasare, cu Sassuolo, din cadrul ultimei etape a campionatului Italiei.

Internaționalul de tineret a fost trimis de antrenorul Roberto Mancini, în minutul 72, în poarta oaspeților, care au pierdut cu scorul de 2-3. Radu n-a primit gol în cele 20 de minute și a avut câteva intervenții sigure.

Chivu, cel mai important român al Interului

Tânărul goalkeeper a intrat astfel în cercul restrâns al românilor care au jucat pentru Inter, după Adrian Mutu, Cristi Chivu, Ianis Zicu, Denis Alibec și George Pușcaș. Până acum, doar Chivu a reușit să se remarce în tricoul grupării milaneze. Ultima rundă din Serie A a consemnat și o ratare uriașă. AC Milan, club care domina fotbalul mondial la începutul anilor ’90, a pierdut pe teren propriu cu AS Roma (scor 1-3) și a încheiat sezonul pe un rușinos loc șapte! În continuare, patronul Silvio Berlusconi caută un cumpărător pentru echipa în care a investit în ultimii 30 de ani.

Un alt român, Alexandru Maxim, a trăit o experiență dureroasă, în Germania, cu VfB Stuttgart, echipă la care evoluează din 2013.

„Șvabii“ au pierdut în ultima etapă a Bundesligii, în deplasarea de la Wolfsburg (scor 1-3) și au retrogradat în eșalonul secund, după 39 de ani!