Halep nu a mai Konta(t) nici la Miami: „Joc ridicol!”

Turneul din Florida a părut, inițial, că va sterge cu buretele toate rezultatele dezamăgitoare din acest sezon, dar cea mai bună tenismenă a țării s-a oprit în „sferturi”, după un meci pe care îl putea câștiga cu lejeritate. Totodată, „Simo” se pare că și-a pierdut din nou încrederea în tenisul practicat

Simona Halep (locul 5 mondial) a părăsit și turneul de la Miami, precum și întrecerile din SUA, deocamdată. Românca nu a mai reușit să-și arate jocul practicat până la meciul de miercuri, din „sferturi”, și a cedat în fața britanicei Johanna Konta (11 WTA), scor 6-3, 6-7, 2-6.

„Nu mai da din cap când greșesc!”

În „optimi”, sportiva noastră făcuse minuni. A întors incredibil rezultatul în meciul câștigat ulterior cu Samantha Stosur (19 WTA), scor 4-6, 7-5, 6-2, dar nu a mai avut forța în fața britanicei Konta, iar evoluția scorului s-a întors în defavoarea sa. Ar fi putut câștiga lejer meciul în minimum de seturi, însă, constănțeanca a cedat presiunii meciului, cel mai probabil. A răbufnit și la adresa antrenorului, Darren Cahill: „Nu mai da din cap când greșesc! Nu îmi face bine în aceste momente”.

Într-una dintre pauzele cerute, Halep și Cahill au avut un dialog savuros. „Nu e nicio problemă, resetează totul, nicio problemă. Haide, puneţi ordine în gânduri”, a îndrumat- o australianul. În replică, românaca a răspuns: „Uneori cer prea mult. Ăsta e caracterul meu. Sunt atât de moartă. Am un joc ridicol (...) Mă complic tot timpul”.

Așadar, până acum, acest sezon a devenit dezastruos pentru cea mai bună tenismenă a țării. Și-ar putea, totuși, reveni odată cu sezonul de zgură, ce va debuta în curând. Următorul turneu la care va participa Simona Halep este cel de la Stuttgart, de categorie Premier (22-30 aprilie), programat în săptămână următoare partidei României din Fed Cup, cu Marea Britanie, de la Mamaia.