Franţa, primul adversar al României de la EURO 2016, s-a CHINUIT pe teren propriu cu reprezentativa Camerunului

Franţa s-a impus cu scorul de 3-2, în faţa naţionalei Camerunului, într-o confruntare amicală disputată, luni. "Cocoşii" au condus de două ori şi au fost egalaţi de "leii neîmblânziţi".

Franţa, naţionala împotriva căreia reprezentativa României va debuta la Campionatul European, la data de 10 iunie, a evoluat, luni, pe teren propriu, contra Camerunului. Elevii lui Didier Deschamps au transpirat serios pentru a obţine victoria, scor 3-2, abia în ultimul minut al tmpului regulamentar. Francezii au deschis scorul prin Blaise Matuidi (20), apoi africanii au egalat după reuşita lui Vincent Aboubakar (22). Gazdele au trecut din nou în avantaj, gol marcat de Olivier Giroud (41), pentru ca în partea secundă, camerunezii să puncte prin Eric Choupo-Moting (88). Victoria a fost adusă de Dimitri Payet, în minutul 90.