CAMPIONATUL MONDIAL. Argentina lui Messi a fost făcută una cu gazonul de Croația. „Pumele” RISCĂ să rateze CALIFICAREA din grupe

Croația a învins cu scorul de 3-0 reprezentativa Argentinei, într-o confruntare disputată, joi, la Nizhny Novgorod, în Grupa D a turneului final.

Croația a reușit să obțină o victorie răsunătoare în confruntarea cu Argentina, disputată, joi, în Grupa D a Campionatului Mondial. Ex-iugoslavii s-au impus cu scorul de 3-0 în fața vicecampioanei mondiale și și-a asigurat prezența în „optimi”. La pauză, tabela n-a suferit modificări, iar europenii au deschis scorul prin Ante Rebici (53), după ce croatul a profitat de o gafă uluitoare a portarului Willy Caballero. Luka Modrici a dublat avantajul Croației, în minutul 80, iar Ivan Rakitici a desăvârșit opera în minutul 90+1. Vineri, de la ora 18.00, Islanda va înfrunta Nigeria. În prima etapă, nordicii au remizat cu argentinienii, scor 1-1, iar „vulturii” au fost învinși de croați, scor 0-2. Clasamentul arată astfel: 1. Croația 6p, 2. Islanda 1p, 3. Argentina 1p, 4. Nigeria 0p.