Uraganul Simona Halep s-a distrat la Indian Wells! A distrus-o pe Sorana Cârstea în duelul românesc. Nu i-a dat nicio şansă sursa: arhivă EVZ

Uraganul Simona Halep s-a dezlănţuit pur şi simplu la Indian Wells! A distrus-o pe Sorana Cârstea în duelul românesc de peste Ocean. Nu i-a dat nicio şansă acesteia. A fost un meci scurt pe care Halep l-a câştigat fără probleme şi e în sferturile de finală din California.

Simona Halep s-a distrat în duelul româncelor de la Indian Wells. Cea mai bună jucătoare din România nu i-a dat absolut nicio şansă Soranei Cârstea, pe care a învins-o cu 6-1, şi este în sferturile turneului său preferat, Indian Wells.

Uraganul Simona Halep s-a distrat la Indian Wells!

Primul set a fost un adevărat galop de sănătate pentru Simona Halep care a dominat autoritar runda. A avut 4-0 cu două breakuri, apoi, după ce Sorana a câştigat un game, Halep a închis setul la 6-1. Setul al doilea a fost un pic mai echilibrat.

Sorana a început mai bine şi pe fondul unor greşeli ale Simonei Halep a reuşit să se distanţeze la 2-0 cu break. game-ul al treilea din set a fost un adevărat thriller. A fost unul foarte lung, cu multe răsturnări de situaţii ale scorului, dar până la urmă Halep şi-a câştigat serviciul. de altfel, setul secund a fost mult mai echilibrat. De la 2-2, ambele jucătoare au mers cap la cap.

Totul s-a rupt la 5-4 pentru Halep pe serviciul Soranei.  Simona a avut o primă minge de meci, dar a ratat-o. A doua minge de meci a venit imediat după o dublă greşeală a lui Cârstea. Simona nu a mai ratat şi s-a terminat 6-1, 6-4 pentru Halep care e în sferturi la Indian Wells.

Halep - Sorana Cârstea, reîntâlnire după 12 ani

Simona Halep și Sorana Cîrstea nu s-au mai întâlnit de aproape 12 ani în circuitul WTA, de la o victorie a Soranei la Cincinnati, 6-2, 6-4, în august 2010. Surprinzător, Sorana conducea până în această seară situația duelurilor cu Halep, 2-1 la general. Simona a câștigat tot în 2010, la Marbella, 6-4, 7-6 (4).

În acest moment, Simona Halep, 26 WTA, și Sorana Cîrstea, 27 WTA, sunt vecine de clasament, după ce au avut de-a lungul anilor traiectorii diferite în carierele lor. Traseele diferite ale celor două le-au adus acum foarte aproape una de alta, vecine chiar în ierarhia mondială: Simona pe 26, Sorana pe 27. Dacă acum două săptămâni, la Lyon, Cîrstea ar fi ajuns în finală, ar fi trecut în fața lui Halep. Ar fi fost o premieră absolută.