Un columbian a câștigat Turul Ciclistic al Sibiului

Sibiul a fost plin si in aceasta vara de cicliști din toate colțurile lumii, veniți să participe la această competiție. Ediția din acest an a Turului Ciclist al Sibiului a fost câștigată de Ivan Ramiro Sosa, un columbian de 21 de ani, de la pro-continentala Androni Giocattoli Sidermec.

Și în 2017, la Sibiu, a triumfat tot un rutier din statul sud-american, și tot din echipa lui Savio, Egan Bernal, un tânăr pe care specialiștii îl consideră acum viitorul star al ciclismului.

Bernal a semnat între timp un contract cu cea mai puternică echipă, Team Sky, și a câștigat deja mai multe curse.

Eduard Grosu, campionul României și component al lotului național, a fost la câteva sutimi de secundă de o nouă victorie în ultima etapă de la Sibiu, după cea de anul trecut. Grosu a sprintat când mai erau 5-600 de metri și i-a depășit rând pe rând pe cei din plutonul fruntaș, format din 7 evadați. Românul a trecut al doilea linia de sosire, după olandezul Jason Van Dalen (Rotterdam) și în fața lui Davide Ballerini (Androni).

Compania Alexandrion Group a sustinut si anul acesta Turul Ciclist al Sibiului la fel cum a procedat si la ultimele doua editii.