Surpriză imensă la CM de Rugby. Cine a bătut „cangurii”

Mare surpriză la Campionatul Mondial de Rugby, organizat de Japonia. Naţionala Australiei a pierdut cu 25-29 partida desfășurată la Tokyo cu Ţara Galilor din cadrul grupei D.

Britanicii, câştigătorii Turneului celor Şase Naţiuni în acest an, s-au impus în faţa vicecampioanei mondiale la capătul unuia dintre cele mai disputate meciuri de la actuala ediţie a competiţiei.

Galezii au obţinut prima victorie în meciurile cu „cangurii” la Cupa Mondială după o pauză 32 de ani.

După o primă repriză dominată de europeni, care au înscris două eseuri, australienii au revenit în partea secundă şi au redus diferenţa la un singur punct, înainte ca galezii să se distanţeze din nou în urma unei lovituri de pedeapsă.

Graţie acestui succes, Ţara Galilor a luat o opţiune serioasă pentru clasarea pe primul loc în grupă, ce le va permite britanicilor să evite în sferturile de finală liderul grupei C, din care fac parte Anglia, Franţa şi Argentina.