Superliga la fotbal. Suporterii lui Dinamo au declanșat războiul cu arbitrii după egalul cu Botoșani

Dinamo București a remizat cu FC Botoșani Sursa foto: dinamo1948.club

Dinamo București a pierdut două puncte importante, necesare pentru a ocupa un loc de play-off în SuperLiga. Câinii au încheiat la egalitate, scor 2-2, cu FC Botoșani, pe teren propriu.

Dinamoviștii s-au considerat nedreptățiți de prestația arbitrului central, după ce le-au fost refuzate două penalty-uri, în prelungiri. Iar de aici a izbucnit un adevărat război, între suporteri, pe de-o parte, brigada de arbitri și jucătorii adverși, de cealaltă.

Război între suporterii lui Dinamo și arbitri

Tonul a fost dat de o decizie a arbitrului central Sorin Vădana. În minutul 84, acesta a dictat penalty, împotriva lui Dinamo, la un fault al lui Golubovic. Moldovenii au înscris prin Eduard Florescu și au readus egalitatea pe tabela de marcaj. A fost momentul în care s-a produs declicul. Suporterii dinamoviști au început războiul cu brigada de arbitri.

Luați de val, câinii nu au mai ținut cont de nimic. În minutul 90+3, au aruncat un scaun spre asistentul Cosmin Bojan, de la Tribuna 2, după ce a ridicat fanionul la golul înscris de Dennis Politic. Puțin a lipsit ca arbitrul să nu fie lovit, iar meciul să se încheie cu o tragedie. În plus, reluările au demonstrat că supărarea fanilor nu avea fundament. Bojan a ridicat fanionul pe bună dreptate.

Tensiunile s-au amplificat după ce arbitrii au refuzat două lovituri de la 11 metri pentru Dinamo, tot în prelungiri. Arbitrul a refuzat să le dea satisfacție. Prima oară a considerat că dinamovistul Olsen nu a fost faultat, la o atingere ușoară pe crampoane. În cel de-al doilea caz, când jucătorii bucureșteni au revendicat un henț în careu, a decis că mingea nu a lovit mâna lui Miron. Și aici reluările au confirmat că nu a greșit.

Arbitru a fost vizat de un scaun aruncat din tribuna Sursa foto: captura video

Haosul s-a instalat pe terenul de fotbal

Nemulțumiți de rezultat, fanii lui Dinamo au declanșat haosul în finalul meciului de fotbal. În afară de scaunul aruncat asupra arbitrului asistent, au fost vizați și jucătorii lui FC Botoșani. Aceștia au fost bombardați, din Tribuna 1, cu tot felul de obiecte, sticle și pahare pline cu băutură. Între cei care erau cât pe ce să fie loviți de un astfel de proiectil a fost și autorul golului egalizator, mijlocașul Eduard Florescu.

La finalul meciului, suporterii dinamoviști și-au încurajat favoriții, pe care nu i-au considerat responsabili pentru scorul de pe tabelă. Jucătorii au salutat ultrașii de la peluză care le-au răspuns cu sloganuri de încurajare.

„Suntem cu voi mereu, nu vă vom lăsa la greu!”, s-a scandat din tribună.

A urmat un cor de înjurături la adresa rivalilor de la FCSB, cu care Dinamo se va confrunta în următoarele zile. Cele două echipe au programate meciuri în Superliga, dar și în grupele Cupei României.

Dinamo a pierdut două puncte de play-off

După ce i-au salutat pe ultrașii, dinamoviștii și-au continuat turul către toate grupările de suporteri. De la PCH - Peluza Cătălin Hâldan - au trecut la suporterii din DNL, aflați la Tribuna a II-a, apoi au mers la Peluza Sud. Aici s-a desfășurat un adevărat spectacol Selmani și Florentin Petre fiind solicitați să se alăture grupării de suporteri.

„Dacă într-o zi tu nu ai mai fi, aș înnebuni”, au scandat cei „Sud”.

Pe de altă parte, după egalul cu FC Botoșani, câinii au pierdut două puncte importante pentru play-off. În mai puțin de un sfert de oră, dinamoviștii s-au văzut egalați, după ce au condus, până în minutul 77, cu 2-0. Lorand Fulop și Eduard Florescu, din penalty, au întors soarta jocului.

Pentru Dinamo , aflată pe locul 3 cu 17 puncte, ar putea urma o cădere în clasamentul ligii de fotbal. Totul depinde de rezultatele înregistrate de Oțelul, Universitatea Craiova sau CFR Cluj.