SUPER PERFOMANȚĂ! Irina Begu s-a calificat în semifinale la Shenzhen. Următoarea adversară ar putea fi Simona Halep

Irina Begu s-a calificat semifinalele turneului WTA de la Shenzhen după ce a învins-o pe după ce a învins-o cu 7-5, 7-5 pe unguroaica Timea Babos, cap de serie numărul opt.

În primul act, românca a început cu un ghem cedat la zero pe serviciul său, dar a revenit în joc şi a întors scorul, 2-1, desprinzându-se apoi la 4-2. Babos a egalat, 4-4, a fost 5-5, după care Begu a salvat o minge de break, a făcut 6-5, iar apoi a câştigat setul pe serviciul adversarei (7-5), scrie Agerpres.

Begu a avut 1-0 şi 4-1 în actul secund şi părea că va câştiga fără emoţii, dar a urmat apoi patru ghemuri la rând luate de Babos, carte a condus cu 5-4 şi a servit pentru set, însă Begu a egalat, 5-5, impunându-se cu 7-5, după o dublă greşeală a unguroaicei.

Ea a câştigat după o oră şi 55 de minute în faţa jucătoarei maghiare (24 ani, 56 WTA), la capătul unui meci în care a avut 3 aşi, 3 duble greşeli, 17 winners şi 23 de erori neforţate. Babos a reuşit 2 aşi, a comis 8 duble greşeli, a adunat 24 de mingi direct câştigătoare, dar şi 31 de erori neprovocate.

Irina şi-a asigurat un cec de 43.663 dolari şi 110 puncte WTA, iar în penultimul act o va întâlni pe Simona Halep, numărul unu mondial şi principala favorită, dacă aceasta va trece de belarusa Arina Sabalenka.