Spectacol pe teren. Oțelul Galați triumfă cu 4-1 împotriva SCM Zalău

Spectacol pe teren. Oțelul Galați triumfă cu 4-1 împotriva SCM Zalău SCM Zalău-Oțelul Galați. Sursa: Facebook

Început promițător pentru Oțelul Galați în etapa grupelor Cupei României Betano. Echipa pregătită de Dorinel Munteanu a obținut o victorie confortabilă în deplasarea de la Zalău, în fața unei echipe locale din Liga 3, fără să aibă parte de vreo surpriză neplăcută.

SCM Zalău – Oțelul Galați 1-4. Echipa gazdă se bucura de o serie impresionantă de 12 victorii consecutive în meciurile oficiale. Dar, din păcate, nu a reușit să păstreze aceeași formă excelentă în fața unei echipe din prima ligă.

În timp ce formația lui Dorinel Munteanu a demonstrat superioritatea sa, sălăjenii s-au văzut într-o situație dificilă, aflându-se în dezavantaj cu 0-3 în doar 36 de minute de joc.

Demonstrație de forță pe teren. SCM Zalău – Oțelul Galați 1-4

În minutul doi, Nikolic a comis o fault în atac. Dar ironic, el însuși a avut de suferit într-un duel cu Cârjan, jucătorul echipei Oțelul, suferind o lovitură la cap.

Primul gol a fost înregistrat în minutul 14, când Cârjan l-a învins pe portarul Miron de la punctul cu var și a deschis scorul în meciul de la Zalău.

Următorul gol a venit în minutul 21, când imensul Cisse s-a înălțat deasupra apărării și a marcat cu capul după o lovitură de colț perfect executată de Jardan.

Oțelul a mai marcat o dată în minutul 36, când Jardan a înscris după o fază care a pornit din jumătatea terenului moldovenilor, mărind scorul la 3-0. În prelungirile din prima repriză a înscris primul gol și Zalăul. Cherecheș a fost cel care a înscris printr-un eurogol.

SCM Zalău - SC Oțelul Galați. Sursa: FacebookSpectacol pe teren. Oțelul Galați triumfă cu 4-1 împotriva SCM Zalău

SCM Zalău - SC Oțelul Galați. Sursa: Facebook

Rosario a dus scorul la 4-1

În repriza a doua, mai exact în minutul 46, Sergiu Pop a primit cartonașul roșu și a fost eliminat. Acesta intrase în teren în minutul trei al meciului. Fusese avertizat cu cartonașul galben pentru simulare în primele momente de la reluarea jocului.

Fotbalistul de la Zalău mai primise un cartonaș galben în prima repriză din cauza protestelor, ceea ce a dus la plecarea sa prematură de pe teren și la reducerea echipei sale la zece jucători.

Rosario a înscris în minutul 74 și a dus astfel scorul la 4-1.

Echipele de start

Zalău: Miron - Sălăjan, Pedrag, Frăcășan, Cherecheș - Artur, Negrean, Pop, Culda - Cristea, Nickolic.

Rezerve: Poptean, Stanciu, Bobaru, Molnar, S. Pop, Mester, Zimța, Micle, Mare.

Oțelul: Stoian - Zhelev, Jardan, Ghiocel, Cisse - Teles, Zivulic, Latouchent, Angelo, Bodișteanu - Cîrjan.

Rezerve: Dur-Bozoancă, Ariel Lopez, Cisotti, Ferreira, Silviu Rus, Tănasă, Serrao, Fatai, Dimitrov.