Sorana Cîrstea a câștigat turneul de la Reus. Jucătoarea de tenis s-a impus, după ce a salvat o minge de meci Sursa foto: inquamphotos.com

Sorana Cîrstea, locul 44 în clasamentul WTA, a câștigat turneul de la Reus, după un meci de trei seturi. Jucătoarea de tenis s-a impus în decisiv, după ce a reușit să salveze o minge de meci.

Sorana Cîrstea a câștigat turneul de categorie Challenger la Reus, Spania, după ce în finală a învins-o pe americanca Elizabeth Mandlik, locul 146 în clasamentul WTA. Jucătoarea de tenis s-a impus în trei seturi, scor 6-1, 4-6, 7-6(1). Este cel de-al treilea trofeu câștigat de româncă în cariera sa, după cel de la Tashkent în 2008 și Istanbul în anul 2021. Ocupanta locului 44 în clasamentul WTA a impus ritmul în primul set al meciului și a reușit să și-l adjudece cu scorul de 6-1, după doar 26 de minute.

Jucătoarea americancă și crescut nivelul de joc în cel de-al doilea set și a trecut la conducere. Sorana Cîrstea a comis destul de multe greșeli în cel de-al doilea act, iar Madlik a condus chiar și cu 5-2. În cele din urmă, tânăra jucătoarea s-a impus în setul al doilea cu scorul de 6-4, după 42 de minute. Setul decisiv a început bine pentru Sorana Cîrstea, care a făcut break și a condus cu 2-1. Mandlik a reușit ulterior să câștige patru game-uri consecutive și a condus cu 5-2.

Sorana Cîrstea a salvat o minge de break

Românca a reușit să revină în decisiv și a egalat la 5-5. Sorana Cîrstea a salvat și o minge de meci înainte de a trimite meciul în prelungiri. Românii care se aflau în tribune i-au strigat numele sportivei din România preț de câteva minute. Fiecare jucătoare și-a făcut ulterior serviciul, iar meciul a ajuns în tiebreak, unde Sorana Cîrstea a câștigat finala la prima minge de meci pe care a avut-o. Finala de la Reus a durat două ore și un minut.

Sportiva din România pleacă din Spania nu numai cu un trofeu ci și cu încrederea necesară pentru următoarele turnee de tenis pe zgură. Sorana Cîrstea a pierdut în prima săptămână la Madrid, dar a urcat în clasamentul mondial. Jucătoarea de tenis va ocupa de luni, 8 mai, grație victoriei de astăzi locul 34 în ierarhia mondială și se apropie foarte mult de Simona Halep, locul 30 în clasamentul WTA.