Simona, favorită să-și trăiască „visul american”

Simona Halep este în pole-position pentru câștigarea turneului US Open. Lidera WTA va debuta, astăzi, la New York, împotriva estoniencei Kaia Kanepi și are asigurată prima poziție a ierahiei mondiale indiferent de presația din SUA.

Simona Halep dă asaltul pentru câștigarea titlului de la US Open, ultimul turneu de Mare Șlem al anului.

Românca, lideră WTA, este văzută ca fiind marea favorită a competiției de la New York, acolo unde va debuta, astăzi, de la ora 18.00 (în direct la Eurosport).

Două finale de Mare Șlem jucate în acest an

Simona o va înfrunta în primul tur pe Kaia Kanepi (Estonia, locul 44 WTA). Halep se află la cel mai bun sezon al carierei: a pierdut finala Australian Open (scor 6-7(2), 6-3, 4-6 cu daneza Caroline Wozniacki) și s-a impus la Roland Garros (scor 3-6, 6-4, 6-1 cu americanca Sloane Stephens). Halep a clacat la cel de-al 3-lea turneu de Grand Slam al anului, la Wimbledon, acolo unde a fost eliminată în faza a 3-a, de taiwaneza SuWei Hsieh, scor 6-3, 4-6, 5-7. Datorită evoluțiilor de până acum, constănțeanca are asigurată prezența în Turneul Campioanelor.

Avans uriaș în fața următoarei clasate

De asemenea, sportiva „tricoloră” nu poate fi detronată de pe locul 1 WTA, indiferent de evoluția pe care o va avea la turneul de la New York. Ea a adunat 8.061 de puncte, în timp ce Caroline Wozniacki, cea de-a doua clasată, are 5.795 de puncte. Anul trecut a fost elimiantă de la Flushing Meadows în primul tur, scor 4-6, 6-4, 3-6, contra Mariei Sharapova, așa că nu are puncte de apărat.

Halep a bifat cea mai bună performanță la US Open, în 2015, atunci când a ajuns în semifinale. În această fază a întâlnit-o pe italianca Flavia Pennetta, în fața căreia a pierdut cu scorul de 1-6, 3-6.