Simona mai face calcule pentru semifinale

Ocupanta primei poziții în ierarhia WTA a fost electrocutată, ieri, de Caroline Wozniacki, scor 2-6, 0-6. Halep va juca, mâine, un meci de calificare în „careul de ași, împotriva ucrainencei Elinei Svitolina

Meci deplorabil făcut, ieri, de Simona Halep, la Turneul Campioanelor. Lidera WTA a primit o lecție usturătoare de la daneza Caroline Wozniacki (6 WTA), în etapa a 2-a a Grupei Roșii, după ce a fost învinsă cu un scor de necrezut: 0-6, 2-6.

Înfrângere în 63 de minute

Românca a prins o zi înfiorătoare, n-a existat pe teren, iar adversara ei n-a iertat nicio slăbiciune. De o oră și trei minute a avut nevoie Wozniacki pentru a obține cea de-a doua victorie la Turneul Campioanelor.

În prima etapă, daneza o zdrobise pe ucraineanca Elina Svitolina, scor 6-2, 6-0, în timp ce Simona câștigase în fața fran țuzoaicei Caroline Garcia (6-4, 6-2).

„Am fost foarte agresivă”

Entuziasmată la final, Caroline a declarat că a avut o prestație care a uimit-o și pe ea.

„Am fost foarte agresivă. După primul set nu înțelegeam ce se întâmplă. Mă gândeam «Oare joc așa bine?». Am încercat să fiu pozitivă și să iau mingea repede. Este o suprafața excelentă pentru mine. Dacă lovești plat, mingea alunecă, dacă dai spin, se oprește. Am timp să mă mișc și să ajung să lovesc dintr-o poziție foarte bună. Este important că pot ajunge numărul unu după acest turneu. Sunt fericită, dar mai este mult de muncă. Eu sunt aici și mă bucur de tenisul meu”, a afirmat daneza. „Cred că a fost una dintre acele zile proaste. Am făcut prea multe greșeli, iar ea nu a ratat. Am jucat pe ambele părți, am reușit câteva lovituri bine, dar am greșit prea mult pentru a câștiga meciul. În setul secund am simțit puțin că aș putea reveni, dar a fost prea târziu. Nu am simțit mingea, nu știu de ce. În plus, terenul mi s-a părut puțin cam lent. M-am simțit greoaie pe teren”, a spus Simona. Tot ieri, în cealaltă confruntare a grupei, Carolina Garcia a învins-o pe Elina Svitolina, scor 6-7(7), 6-3, 7-5.

Simona Halep păstrează, în continuare, șanse de calificare în semifinale. Mâine, cea mai bună tenismenă din Româ- nia o va înfrunta pe Elina Svitolina, în timp ce în cealaltă partidă, Caroline Wozniacki va juca împotriva Carolinei Garcia. Pentru a fi sigură de prezența în „careul de ași”, Halep trebuie să câștige cu Svitolina.