România a debutat palid în preliminariile Campionatului European din 2024. Victorie anemică în Andorra

Denis Alibec, după meciul România-Elveția. Golul lui a făcut diferența. Sursa foto: facebook.com/NationalaRomanieiOfficial

România a jucat modest în Andorra, la debutul în campania de calificare la Europeanul găzduit anul viitor de Germania. Elevii lui Edi Iordănescu s-au impus cu scorul de 2-0.

Naționala de fotbal a României a câștigat, fără să impresioneze, confruntarea disputată, sâmbătă seara, în Andorra, scor 2-0. Jocul a contat pentru preliminariile Campionatului European din 2024 - Germania și a reprezentat debutul în această competiție. „Tricolorii” au deschis scorul prin Dennis Man, în minutul 35 și și-au dublat avantajul în actul al 2-lea, după reușita lui Denis Alibec, din minutul 50.

Din minutul 61, Andorra a evoluat în inferioritate numerică, pentru că Rebes a văzut al doilea cartonaș galben în decurs de două minute. În minutul 29, Denis Alibec a marcat, dar golul a fost anulat corect pentru ofsaid la Darius Olaru, în urma consultării imaginilor video.

La data de 28 martie, România va evolua pe teren propriu împotriva reprezentativei din Belarus, de la ora 21.45, pe Arena Națională.

Elveția a debutat fulminant și s-a impus fără probleme în Belarus

Sâmbătă, în celelalte confruntări din Grupa I, din care face parte naționala lui Edi Iordănescu, Elveția a spulberat Belarus, în deplasare, scor 5-0, iar Israel a remizat pe teren propriu cu Kosovo, scor 1-1.

Marți, Kosovo întâlnește Andorra, iar Elveția dă piept cu Israel.