Real Madrid a câștigat CAMPIONATUL MONDIAL al Cluburilor. Cristiano Ronaldo a marcat 3 dintre cele 6 goluri ale FINALEI

Real Madrid a câștigat Campionatul Mondial al Cluburilor, după victoria obținută, duminică, în fața japonezilor de la Kashima Antlers, scor 4-2 după prelungiri.

Real Madrid, câștigătoarea Ligii Campionilor, a devenit, duminică, noua campioană mondială la nivelul echipelor de club. „Galacticii” s-au impus în fața japonezilor de la Kashima Antlers, scor 4-2, la capătul a două reprize de prelungiri. Europenii au deschis scorul în prima repriză, prin Karim Benzema (9), dar niponii au egalat înainte de pauză, datorită lui Gaku Shibasaki (44). Același jucător a mai dat o lovitură, în minutul 52, apoi, restul confruntării a fost decisă de Cristiano Ronaldo. Portughezul a egalat din penalty, în minutul 60 și a mai punctat de două ori, în timpul suplimentar, în minutele 97 și 104. La Yokohama, Real Madrid a câștigat pentru a doua oară Campionatul Mandial al Cluburilor. Primul succes a fost înregistrat în 2014.