Răzvan Lucescu și PAOK Salonic redevin lideri în fotbalul grecesc. La un pas de marea lovitură Răzvan Lucescu. Sursa foto: Arhiva EVZ

Echipa condusă de Răzvan Lucescu, PAOK Salonic, a obținut o victorie importantă împotriva formației Lamia, cu scorul de 3-1, în etapa a treia a play-off-ului din campionatul Greciei.

Oaspeții au abordat meciul cu determinare, iar primul punct le-a aparținut, reușind să deschidă scorul prin golul marcat de spaniolul Ruben Martinez (7). PAOK Salonic a avut în schimb o prestație mai modestă în prima repriză.

Echipa antrenată de Răzvan Lucescu, lider în clasamentul din Grecia

PAOK a avut parte de o revenire spectaculoasă, datorată lui Giannis Michailidis, care a reușit să egaleze în minutele de prelungire ale primei reprize.

Acest moment a marcat un punct de cotitură în meci, deoarece în repriza secundă echipa lui Răzvan Lucescu s-a remarcat pe teren.

„Alb-Negrii” se confrunta cu cea mai slabă echipă din play-off și era plină de încredere după o victorie solidă în runda anterioară, jucată pe terenul rivalilor de la Panathinaikos Atena.

PAOK Salonic, calificare

Sursa foto: Facebook

Antrenorul român a schimbat cursul meciului la pauză

La pauză, Răzvan Lucescu a operat nu mai puțin de trei schimbări, iar echipa a reacționat imediat pozitiv.

Dubla reușită de austriacul Stefan Schwab (în minutele 70 și 88, din penalty) a asigurat o victorie meritată, însă obținută cu mare efort de echipa din Salonic.

„Nu este ușor să revii după doar două zile, după un meci dificil. Nu contează că au fost numeroase schimbări. Nu am început foarte bine. După golul marcat de Michailidis, lucrurile s-au schimbat”, a declarat Răzvan Lucescu, după meci.

După această victorie și având în vedere înfrângerea suferită de AEK Atena pe terenul celor de la Panathinaikos, cu scorul de 1-2, PAOK Salonic a recuperat poziția de lider în clasament, poziție pe care o deținea și la finalul sezonului regulat.

Cel mai mare regret pe care îl are Răzvan Lucescu în sport

Cu doar șapte etape rămase până la finalul play-off-ului, echipa condusă de Răzvan Lucescu acumulează 66 de puncte, un punct în fața lui AEK Atena. În urma lor se situează Panathinaikos (62 de puncte) și Olympiakos (60 de puncte).

Antrenorul român a mărturisit că unul dintre cele mai mari regrete ale carierei sale a fost incapacitatea de a-l menține pe atacantul Alexandru Mitriță la PAOK Salonic.