Rafael Nadal se retrage din tenis! Ultimele meciuri, în Cupa Davis

Rafael Nadal. Sursă foto: Instagram

Rafael Nadal, de 22 de ori campion de Grand Slam, se va retrage din tenis la finalul acestui sezon. În vârstă de 38 de ani, el va reprezenta Spania în ultima sa apariție la finala Cupei Davis de luna viitoare, de la Malaga.

A ratat 2023 din cauza accidentărilor

Nadal declarase anterior că 2024 va fi ultimul său sezon, după ce a ratat cea mai mare parte a anului 2023 din cauza unei accidentări la șold.

Într-un mesaj video difuzat astăzi, Nadal și-a luat adio de la fani: „Sunt aici pentru a vă anunța că mă retrag din tenisul profesionist. Realitatea este că au fost niște ani grei, în special ultimii doi".

Novak Djokovic. Sursa foto Facebook

Al doilea, după Djokovic

Nadal este al doilea cel mai de succes jucător de simplu masculin din toate timpurile, în urma rivalului etern, Novak Djokovic. Supranumit „Regele zgurii”, Nadal a câștigat titlul de la Roland Garros de 14 ori, câștigând 112 dintre cele 116 meciuri jucate la Paris.

Nadal este, de asemenea, de patru ori campion la US Open și a câștigat atât Australian Open, cât și Wimbledon de câte două ori. A câștigat aurul olimpic la simplu și la dublu și a ajutat Spania să câștige cinci titluri de Cupa Davis, cel mai recent în 2019.

Anul acesta, în ianuarie, a abandonat turneul de la Brisbane, premergător Australian Open, din cauza accidentărilor. În 2024, Nadal a jucat la patru turnee zgură, dar a cedat în primul tur la Openul Francez.

Ultimele meciuri, la Cupa Davis

De atunci a mai jucat doar două turnee, la Bastad și Jocurile Olimpice. Luna trecută a fost inclus în lotul Spaniei pentru finala Cupei Davis, care are loc în perioada 19-24 noiembrie.

"Cred că este momentul potrivit pentru a pune capăt unei cariere care a fost lungă și mult mai de succes decât mi-aș fi putut imagina vreodată", a spus Nadal.

„Sunt foarte încântat că ultimul meu turneu va fi finala Cupei Davis și va reprezenta țara mea.”