PSG ratează o mare oportunitate în remiza de acasă cu Brest

PSG ratează o mare oportunitate în remiza de acasă cu Brest PSG. Sursa foto: Facebook

Duminică seara, echipa franceză PSG a terminat la egalitate pe teren propriu, cu scorul de 2-2, în fața formației Brest, în etapa a 19-a din Ligue 1.

Paris Saint-Germain (PSG) a pierdut un avantaj de două goluri și a terminat la egalitate, duminică, pe teren propriu, cu Brest (2-2).

PSG a ratat oportunitatea de a-și consolida conducerea în clasamentul din Ligue 1

Echipa lui Luis Enrique, care a rămas cu un om mai puțin pe teren după ce Bradley Barcola a fost eliminat în timpul pauzei de odihnă, se menține pe primul loc cu 44 de puncte, având un avans de șase puncte față de locul doi ocupat de Nisa. În schimb, Brest ocupă locul trei, cu 35 de puncte, având un punct în fața lui AS Monaco.

„Este ușor de explicat, am pierdut controlul jocului. Este fotbal, nu baschet, se poate întâmpla”, a declarat Luis Enrique după meci, potrivit Reuters. „Sunt două reprize foarte diferite, o primă repriză foarte bună, una dintre cele mai bune din acest sezon”, a declarat ulterior spaniolul într-o conferință de presă. „Apoi o a doua repriză care a fost una dintre cele mai proaste din sezon. Am crezut că meciul era făcut și s-a dovedit că nu a fost așa”.

În minutul 38, Marco Asensio a deschis scorul cu un voleu din apropiere, după o pasă excelentă de la Barcola, marcând astfel primul său gol în campionat din luna septembrie. Randal Kolo Muani a mărit avantajul echipei prin introducerea unei mingi libere din apropiere, după ce portarul lui Brest, Marco Bizot, a respins încercarea lui Asensio chiar înainte de pauză.

A doua repriză a meciului, mai slabă pentru PSG

Brest a părut mai periculoasă după pauză și a redus din diferență în minutul 55, când șutul lui Mahdi Camara din interiorul careului a ricoșat în fundașul lui PSG, Danilo, și l-a depășit pe portarul Gianluigi Donnarumma. Înlocuitorul Mathias Pereira Lage a egalat în minutul 80, cu o talonetă de clasă, când Martin Satriano l-a găsit în careul de șase metri după o cursă individuală frumoasă de pe partea stângă. "Am primit de două ori o lovitură în prima repriză, dar în seara asta am arătat că suntem o echipă adevărată. Am avut ceva în joc și acum suntem pe locul trei", a declarat Pereira Lage după ce a marcat al treilea gol al sezonului.

Speranțele reduse de victorie ale echipei PSG s-au spulberat când au rămas în zece jucători pe teren, după ce Barcola a primit al doilea cartonaș galben.

paris saint germain

PSG ratează o mare oportunitate în remiza de acasă cu Brest. Sursă foto: Facebook

PSG se pregătește de meciul cu Strasbourg

Echipa are în față meciul de vineri cu Strasbourg, urmat de întâlnirea cu Brest în 16-imile de finală ale Cupei Franței, programată miercurea viitoare.

„Astăzi am văzut că meciul din Cupă va fi extrem de dificil; sunt dezamăgit și sper că nu vom repeta situația neplăcută întâlnită de două ori deja împotriva lor”, a adăugat Luis Enrique, făcând referire la confruntarea anterioară din campionat, când Brest a revenit de la un deficit de două goluri, dar a sfârșit prin a suferi o înfrângere cu 3-2. „Brest se dovedește a fi una dintre cele mai bune echipe din campionatul francez, fără îndoială”.