Euro 2024. Prințul William, la finala dintre Anglia și Spania. Cine îl însoțește

Euro 2024. Prințul William, la finala dintre Anglia și Spania. Cine îl însoțește Prințul William. Sursa foto: Arhiva EVZ

Palatul Kensington a confirmat că Prințul de Wales va asista duminică la finala Euro 2024 de la Berlin pentru a urmări meciul Angliei cu Spania.

El va fi însoțit de prim-ministrul Sir Keir Starmer, în timp ce echipa masculină a Angliei își propune să obțină primul trofeu major din ultimii 58 de ani.

Prințul William va fi prezent la finala Euro 2024

Prințul William este președintele Asociației de Fotbal (FA). El a asistat la victoria Angliei în fața Elveției în sferturile de finală și la meciul din faza grupelor cu Danemarca.

După victoria de miercuri din semifinale în fața Olandei, prințul William, fan Aston Villa, a felicitat echipa într-o postare pe X. El a transmis: "Ce frumusețe, Ollie!"

Înlocuitorul Ollie Watkins a asigurat victoria cu un gol în ultimul minut care a scutit Anglia de intrarea în prelungiri.

Regele, tatăl prințului, a felicitat, de asemenea, cei "Trei Lei" pentru victoria din semifinală. El a trimis "cele mai bune urări" pentru meciul de duminică.

Prințul de Wales l-a dus pe fiul său cel mare, Prințul George, la finala Euro din 2021, pe Wembley. Atunci, Anglia a pierdut la penalty-uri în fața Italiei.

Prințul William a asistat la victoria Leoaicelor împotriva Germaniei în cadrul Euro 2022 feminin și le-a înmânat medaliile jucătoarelor.

La începutul turneului, prințul a descris victoria împotriva Slovaciei drept un "rollercoaster emoțional", iar victoria împotriva Elveției drept "chinuitoare până la capăt".

Magazinele își vor modifica programul pentru finala Euro 2024

Echipa masculină nu a mai câștigat un turneu major de la Cupa Mondială din 1966. Mai mult decât atât, Anglia nu a câștigat niciodată Campionatul European.

Mii de fani ai Angliei sunt așteptați la Berlin duminică. Meciul de pe Olympiastadion va începe la ora 20:00 BST.

Întrebat despre o posibilă zi liberă în cazul unei victorii a Angliei, Sir Keir a declarat că "ar trebui cu siguranță să marcăm ocazia". Dar nu a confirmat o zi liberă pentru țară, spunând că nu dorește să "o blesteme".

Unele întreprinderi au anunțat deja că își vor modifica orarele de deschidere duminică și luni din cauza meciului.

Sainsbury's a anunțat că magazinele sale locale și benzinăriile din Anglia se vor închide mai devreme, la ora 19:30 BST. Lidl a anunțat că luni își va deschide magazinele cu o oră mai târziu.

Înainte de semifinala câștigată miercuri, Tesco a declarat că va închide 1 800 dintre magazinele sale Express mai devreme duminică, la ora 19:30 BST, dacă Anglia va ajunge în finală.

Se așteaptă o creștere a vânzărilor de bere, burgeri și pizza. În plus, pub-urile și magazinele concurează pentru clienții care vor urmări meciul acasă sau la bar.

Festivalul de muzică Wireless a anunțat că se va încheia luni mai devreme, la ora 19:00 BST, pentru a le oferi fanilor "suficient timp să ajungă acasă" pentru a urmări meciul, conform BBC.