Panzerele s-au împotmolit după 20 de ani. Macedonia de Nord a umilit Germania pe propriul teren. VIDEO

Panzerele s-au împotmolit după 20 de ani. Macedonia de Nord a umilit Germania pe propriul teren (2-1)

Victorie istorică a Macedoniei de Nord în fața Germaniei, în preliminariile Cupei Mondiale la Fotbal din 2022. Echipa din Balcani a reușit să câștige pe terenul de la Duisburg.

Selecţionata Macedoniei de Nord a produs o surpriză uriaşă, miercuri seara, în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2022. La finalul partide cu Germania, la Duisburg, echipa Macedoniei a ieșit victorioasă cu scorul de 2 – 1.

Macedonia a fost învinsă recent de România cu 3-2 la Bucureşti

Cvadrupla campioană mondială a fost condusă mai întâi prin golul înscris de Goran Pandev în finalul primei reprize (45+2). În a doua jumătate a partied, germanii au reuşit egalarea prin Ilkay Gundogan (63 - penalty), însă Eljif Elmas (85) a marcat golul victoriei istorice a Macedoniei de Nord. Germania a mai avut o bară în debutul meciului, prin Goretzka.

Reuters notează că este prima înfrângere pe teren propriu a Germaniei în preliminariile Cupei Mondiale în 20 de ani cu Joachim Loew la cârmă. Campioana mondială venea după o serie de 18 victorii consecutive în preliminariile Cupei Mondiale.  Ultimul meci în care Germania nu a ieșit învingătoare de pe teren a fost cu Suedia, în octombrie 2012. Cele două echipe au încheiat, atunci, la egalitate, 4-4.

Rezultatele din grupa J

După acest rezultat şi după victoria Armeniei în faţa României (3-2), primele două locuri în clasament sunt ocupante de outsiderele Armenia (9 puncte - maximum) şi Macedonia de Nord (6 puncte).

Islanda a învins cu 4-1 în Liechtenstein, în alt meci din grupă, ultimul gol al insularilor fiind reuşit de Runar Mar Sigurjonsson (90+4 - penalty). Acesta este jucătorul echipei CFR Cluj.

Alte meciuri disputate miercuri seara

Miercuri seara s-au disputant mai multe meciuri în preliminariile Campionatului Mondial. Danemarca are un parcurs perfect, reuşind o victorie categorică în Austria, 4-0. Cele patru goluri au fost marcate în decurs de 16 minute. Campioana mondială Franţa a câştigat la limită, 1-0 cu Bosnia, în deplasare, într-un meci în care Miralem Pjanic a bifat selecţia cu numărul 100 la gazde.

Republica Moldova a fost învinsă acasă cu 4-1 de Israel, după ce a deschis scorul prin Cătălin Carp (29). Este fostul jucător al echipelor CFR Cluj, FC Viitorul, FCSB. Igor Armaş (FC Voluntari) a jucat tot meciul, primind un cartonaş galben în min. 82. Vadim Raţă (Chindia Târgovişte) a evoluat 79 de minute, fiind şi el avertizat, în min. 50.

Ucraina, după un debut remarcabil, cu 1-1 în Franţa, a înregistrat alte două remize identice acasă cu Finlanda şi Kazahstan.

Spania a câştigat fără probleme cu Kosovo, 3-1, Italia s-a impus în Lituania cu 2-0, în timp ce Anglia a câştigat greu în faţa Poloniei, 2-1 pe Wembley, prin golul lui Harry Maguire (85).