Novak Djokovic a dus Serbia în semifinalele Cupei Davis. N-a avut concurență

Novak Djokovic a dus Serbia în semifinalele Cupei Davis. N-a avut concurență Sursa foto: EPA/ALESSANDRO DI MARCO

Novak Djokovic a calificat Serbia în semifinalele Cupei Davis. Jucătorul de tenis s-a duelat cu Cameron Norrie și a câștigat meciul după o oră și 42 de minute.

Novak Djokovic l-a învins în minim de seturi pe Cameron Norrie, scor 6-4, 6-2, și a consfințit astfel calificarea Serbiei în semifinalele Cupei Davis. Înainte ca Nole să intre în acțiune, Miomir Kecmanovic a adus primul punct pentru sârbi în duelul cu Marea Britanie, învingându-l pe Jack Drapper în două seturi, scor 7-6(2), 7-6(6).

Novak Djokovic n-a dezamăgit

În primul set, Djokovic a fost impecabil la serviciu și a avut nevoie de singur break pentru a tranșa lucrurile în favoarea sa, scor 6-4. Acesta s-a ridicat la nivelul așteptărilor și la actul secund, cu break, iar apoi a continuat să joace fantastic în game-urile când a pus mingea în joc și s-a impus cu scorul final de 6-4, 6-4, după o oră și 42 de minute de joc.

Jucătorul de tenis a pierdut doar 8 puncte în game-urile de serviciu (doar 3 când a pus prima minge în teren). Pentru un loc în marea finală a Cupei Davis, Serbia va întâlni sâmbătă Italia, care a învins Olanda cu 2-1, în special datorită lui Jannik Sinner, au scris cei de la Cupa Davis pe  Twitter.

Novak Djokovic și Sinner, față în față la Malaga

Finala Turneului Campionilor se va reedita în semifinalele Cupei Davis, pentru că Djokovic și Sinner vor fi față în față la Malaga. Acesta va fi al 3-lea duel dintre cei doi în mai puțin de două săptămâni, pentru că la Torino s-au întâlnit și în faza grupelor. În cealaltă semifinală se vor duela Australia și Finlanda, confruntare care va avea loc vineri.

Victorie pentru sârbul Miomir Kecmanovic

Și sârbul Miomir Kecmanovic a obţinut joi seara primul punct pentru echipa şării sale în sferturile de finală ale Cupei Davis. El a jucat cu britanicul Jack Draper și a oferit echipei sale un avantaj de 1-0 înainte de meciul dintre Novak Djokovic şi Cameron Norie.

Kecmanovic, numărul 55 mondial, nu s-a confruntat cu nicio minge de break în victoria cu 7-6(2), 7-6(6) în faţa adversarului său în vârstă de 22 de ani. Anterior, Italia a învins Olanda cu 2-1 şi s-a calificat în optimi.