Monica Niculescu a pierdut greu în faţa Serenei Williams

Monica Niculescu a fost eliminată în turul doi de la Indian Wells, după ce a fost învinsă în două seturi, scor 7-5, 7-5, de Serena Williams, liderul clasamentului WTA.

Românca a rezistat 123 de minute în meciul disputat contra americancei. Monica Niculescu a început meciul cu dreptul, câştigând primul game pe serviciul adversarei şi a continuat jocul bun, ducând scorul la 5-3 în favoarea sa. Experienţa Serenei Williams şi-a spus însă cuvântul, iar liderul WTA a întors scorul şi a câştigat setul cu 7-5. Statisticile primului set au arătat 22 de lovituri câştigătoare în dreptul americancei, faţă de doar una, cât a avut Monica Niculescu.

Niculescu a rezistat eroic şi în setul doi, care a jucat de la egal la egal cu Serena Williams, până la scorul 5-5. Liderul mondial a câştigat în final cu acelaşi scor ca în primul set, 7-5, după 123 de minute de la debutul meciului.

Pentru Serena Williams, acesta a fost primul meci jucat la Indian Wells din ultimii 14 ani. În anul 2001. Serena şi sora ei mai mare, Venus, au fost huiduite la turneul american, gest considerat de familia jucătoarei unulr asist, motiv pentru care cele două jucătoarea au refuzat să se mai prezinte la ediţiile următoare ale competiţiei.