Mircea Lucescu, rezultat de egalitate în Ucraina, Dinamo Kiev nu a reușit să treacă de ocupanta locului 14, Rukh Lviv Mircea Lucescu. Sursa foto: arhiva EVZ

Antrenorul Mircea Lucescu a făcut un nou pas greșit cu echipa sa, Dinamo Kiev, vineri, 14 aprilie, înainte de Paște. Gruparea kieveană a remizat în deplasare cu echipa Rukh Lviv, într-un meci din etapa a 21-a a campionatului Ucrainei. Tehnicianul român s-ar putea despărți de Dinamo Kiev, la finalul campionatului, patronul grupării fiind nemulțumit de evoluția echipei sale.

Formaţia de fotbal Dinamo Kiev, antrenată de Mircea Lucescu, a încheiat la egalitate, meciul cu gruparea Rukh Lviv, scor 1 – 1, într-un meci din etapa a 21-a a campionatului din Ucraina. Dinamo Kiev a deschis scorul în prima parte a jocului, în minutul 16, prin Vanat, însă echipa din Lviv a egalat spre finalul primei reprize. Pentru Ruckh a înscris Dovgy, în minutul 40. În cea de-a doua parte a meciului nu s-a mai înscris, în ciuda eforturilor făcute de jucătorii lui Dinamo Kiev.

După 21 de etape, cu Mircea Lucescu pe bancă, Dinamo Kiev ocupă locul 4 în clasament, cu 40 de puncte. Pe de altă parte adversara cu care a încheiat la egalitate, Rukh Lviv este pe locul 14, cu 19 puncte.

În campionatul Ucraine, lider este Şahtior Doneţk, care a acumulat un număr de 49 de puncte.

Mircea Lucescu a devenit tehnician la Dinamo Kiev începând cu luna iulie 2020, după ce a antrenat echipa Şahtior Donețk, în perioada 2004-2016.

Mircea Lucescu ar putea antrena pe Coasta de Azur

Pentru antrenorul român ar putea fi ultimul sezon competițional pe care îl petrece pe banca tehnică a celor de la Dinamo Kiev. Este foarte posibil ca Mircea Lucescu să părăsească echipa de fotbal la finalul campionatului în curs.

Rezultatele sub așteptări ale jucătorilor conduși de român reprezintă unul dintre motivele despărțirii. Atât patronii grupării, cât și suporterii sunt nemulțumiți de felul în care a decurs campionatul.

De altfel, patronul grupării, Igor Surkis, pare să fi găsit deja o soluție pentru a-l înlocui pe tehnicianul Mircea Lucescu. Există un antrenor dispus să preia formația ucraineană, chiar dacă ar trebui să meargă într-o țară afectată de un războidi strugător. Acesta este Serhii Rebrov, căruia îi expiră contractul cu echipa Al Ain în această vară.

De partea cealaltă, Mircea Lucescu, în vârstă de 77 de ani ar putea alege o destinație mai caldă, urmând să se transfere pe Coasta de Azur. El are o ofertă de la formația franceză Nice.