Medic anestezist: Cancerul apare la cele mai diverse vârste. Unele sunt mai frecvente în rândul tinerilor

Medic anestezist: Cancerul apare la cele mai diverse vârste. Unele sunt mai frecvente în rândul tinerilorCancer. Sursa foto: Pixabay

Cancerul la tineri era ceva aproape de neimaginat în urmă cu 30 de ani, consideră Silvius Negoiţă, medic primar în Anestezie și Terapie Intensivă la Spitalul Elias. Mai mult, medicul susține chiar că unele tipuri de cancer sunt din mai frecvente în rândul tinerilor.

Cancerul lovește tot mai mult persoanele tinere

Doctorul Negoiță spune că ne confruntăm, în această perioadă, cu un fenomen inimaginabil acum câteva decenii.

„Cărțile de medicină de la sfârșitul anilor '80 și începutul anilor '90 afirmau că această boală este specifică vârstei a treia și că reprezintă o raritate”, mai afirmă Silvius Negoiță.

El adaugă că, „acum, nu mai este o raritate și nu mai este asociată exclusiv cu persoanele în vârstă”, cu referire la diverse forme de cancer.

Până nu demult s-a crezut că neoplazia e ceva specific persoanelor în vârstă

„Este această boală neoplazică care, vă spun sincer, cuvântul mă înspăimântă, ca extensie şi mai ales extensie la populaţia tânără. Dacă nu mă credeţi, luaţi cărţile de medicină de la sfârşitul anilor 80, începutul anilor 90, care spuneau că e o boală care aparţine vârstei a treia şi că e o raritate”, a mai declarat medicul de Anestezie și Terapie Intensivă la Spitalul Elias.

perfuzie

perfuzie / sursa foto: dreamstime.com

Specialistul punctează că, spre deosebire de ceea ce se credea în urmă cu 30-40 de ani, incidența cancerelor extrem de agresive în rândul tinerilor este astăzi un lucru banal și recunoscut de toată lumea medicală.

Cancerul și riscurile legate de stilul de viață

„Nu mai e nicio raritate, nu mai aparţine nici vârstei a treia, apare la cele mai diverse vârste. Şi aici, ar trebui să identificăm împreună de la stil de viaţă, alimentaţie, stres, tutun, alcool”, a mai afirmat Silvius Negoiţă

Întrebat despre cele mai comune tipuri de cancer, el a menționat cancerul pulmonar, cancerul genital la femei, precum și cancerele digestive și colo-rectale.

Silvius Negoiță a subliniat că observă din ce în ce mai frecvent pacienți tineri diagnosticați cu cancere digestive sau de pancreas.