Meci de infarct la Jocurile Olimpice. Echipa de baschet a SUA a făcut istorie cu o răsturnare de scor fabuloasă

Coș de baschet. Sursa foto: Pixabay/ Schorsch

Naționala de baschet masculin a Statelor Unite ale Americii a făcut un meci de infract, joi, la Jocurile Olimpice de la Paris. Au fost conduși cu 17 puncte, dar au revenit uluitor și au întors scorul în favoarea lor.

Baschet. SUA – Serbia, răsturnare de scor spectaculoasă

Americanii s-au calificat în finala de la Jocurile Olimpice cu scorul de 95-91 în fața echipei Serbiei.

Finala este programată sâmbătă, 10 august, de la ora 22:30.

Baschet: Serbia, umilită de americani în grupe

sursa: nba.com

În grupe, Serbia a fost umiltă de echipa Statelor Unite.

Fără prea mult efort, elevii lui Steve Kerr au câștigat meciul cu 110 la 84.

În meciul de joi, a părut că Serbia își ia revanșa. Europenii au intrat cu moralul ridicat în meciul de joi împotriva americanilor. s-au încălzit. La început meciul a părut o adevărată demonstrație de lupta dintre o echipă și o adunătură de baschetbaliști supertalentați.

Baschet. SUA - Serbia, semifinală epică la Jocurile Olimpice

Comentatorii au spus despre sârbi că au fost net superiori americanilor în atacuri și deținerea mingii.

Au fructificat 6 dintre cele 8 tentative de la mare distanță.

Jokic, vedeta echipei, a trimis 7 pase decisive în prima repriză. A colaborat excelent cu colegii, iar Aleksa Avramovic, de la Partizan, a fost senzațional. El a contribuit cu 15 puncte, mai spus comentatorii, citați de GSP.

Serbia a intrat la vestiare cu un avans pe care nimeni nu l-a anticipat, 54-43.

Sârbii, învinși în ultimele 5 minute

Toată bucuria sârbilor a dispărut în partea finală a meciului. Americanii au recuperat fabulos din puncte, iar în ultimele 10 minute sârbii mai aveau un avans de doar 13 puncte.

Cinci minute înainte de fluierul final, diferența ajunsese la doar 4 puncte.

SUA a trecut în avantaj cu o aruncare norocoasă a lui Curry.

Mingea s-a plimbat două secunde în jurul inelului. A intrat, iar semifinala s-a rupt.

Veteranii LeBron, Durant și Curry au fost cei care au parafat calificarea.

Naționala Statelor Unite ale Americii a câștigat 7 din ultimele 8 medalii de aur la Jocurile Olimpice.