Meci de foc în „sferturile” Grand Slam-ului de la Mebourne. Două dintre cele mai bune jucătoare se vor DUELA pentru un loc în „careul de ași” de la Australian Open

Americanca Serena Williams, lider în clasamentul WTA, și rusoaica Maria Șarapova (4 WTA) se vor întâlni în sferturile de finală ale întrecerii de la Australian Open.

Serena Williams a acces în „sferturile” de la Melbourne, după ce a trecut fără drept de apel de rusoaica Margarita Gasparian (58 WTA), cu scorul 6-2, 6-1.

Maria Șarapova, viitoarea adversară a lui Williams, s-a impus în „optimi” în fața sportivei elvețiene, Belinda Bencici (13 WTA), cu 7-5, 7-5.

Acesta va fi al 21-lea duel dintre Serena Williams și MAria Șarapova. Bilanțul este, indicutabil, în favoarea americancei, cu 18 victorii și doar 2 înfrângeri. Cele două și-au disputat finala de la Australian Open în sezonul trecut, Williams impunându-se în două seturi, scor 6-3, 7-6 (5). Singurele victorii ale Sharapovei în fața Serenei au fost în 2004, în finalele de la Wimbledon și Turneul Campioanelor.