Meci ce nu s-a mai pomenit în ISTORIA cupelor europene. Zenit Sankt Petersburg s-a CALIFICAT după o evoluție IREALĂ

Zenit Sankt Petersburg s-a calificat, joi, în play-off-ul Ligii Europa, după ce a câștigat cu scorul de 8-1 confruntarea disputată împotriva lui Dinamo Minsk.

Zenit Sankt Petersburg s-a calificat în paly-off-ul Ligii Europa, după o evoluție incredibilă în partida cu Dinamo Minsk. În tur, bielorușii se impuseseră cu scorul de 4-0, iar în retur, rușii au învins cu 8-1 după prelungiri. Gazdele au marcat prin Leandro Paredes (22) și și-au dublat avantajul prin Christian Noboa (66). Apoi, Zenit a evoluat în inferioritate numerică, eliminat Leandro Paredes (72), dar a dus meciul în prelungiri, datorită lui Artem Dzyuba (75 și 79). Oaspeții au punctat și ei , în minutul 99, prin Seidu Yahaya, iar Zenit a dus scorul la 5-1 după ce Sebastian Driussi (109) și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. Dzyuba a realizat hattrick-ul, în minutul 115, apoi Maksim Shvetsov, jucătorul lui Dinamo, a fost eliminat. Nebunia a continuat și Zenit a mai înscris datorită lui Robert Mak (120+2 și 120+3).