Marș triumfal. Simona Halep în semifinalele de la Australian Open 2020. Cu cine va juca

Simona Halep a învins-o, miercuri dimineața, fără drept de apel, pe estona Anett Kontaveit - scor 6-1, 6-1, după 54 de minute de joc și s-a calificat în semifinalele Australian Open 2020.

Adversara Simonei din semifinală va fi jucătoarea spaniolă Garbine Muguruza (32 WTA), întâlnirea urmând a se disputa joi dimineață.

Campioana noastră a făcut miercuri un meci magistral, atât forehand-ul, cât și backhand-ul funcționând la cote maxime. Plusul de talent și experiență și-a spus cuvântul, după nici măcar o jumătate de oră, Halep și-a adjudecat primul set. Și în cel de-al doilea, pe teren a fost o singură jucătoare, Simona impunându-se într-o manieră de mare jucătoare.

Acum, Halep e la doar doi pași de un nou trofeu de Grand Slam.

Adversara sa, Muguruza a trecut în sferturi, miercuri dimineata de Anastasia Pavlyuchenkova, cu 7-5, 6-3.