Manchester City, al doilea egal consecutiv în Premier League. 1-1 cu Newcastle

Manchester City, al doilea egal consecutiv în Premier League. 1-1 cu Newcastle Manchester City. Sursă foto: instagram.com/mancity/

Echipa Manchester City a terminat la egalitate, scor 1-1, în partida disputată sâmbătă pe terenul lui Newcastle, în cadrul etapei a șasea a campionatului Angliei. Acesta este al doilea meci consecutiv încheiat la egalitate pentru club, după remiza cu Paris FC de acum două zile.

Manchester City, al doilea egal consecutiv în Premier League

Manchester City a reușit să deschidă scorul în minutul 35 prin reușita lui Gvardiol. Newcastle a restabilit egalitatea în minutul 58, când Gordon a transformat un penalti.

Alte meciuri programate sâmbătă includ partidele Arsenal – Leicester, Brentford – West Ham, Chelsea – Brighton, Everton – Crystal Palace, Nottingham Forest – Fulham și Wolverhampton – Liverpool. Duminică, vor avea loc întâlnirile dintre Ipswich și Aston Villa, respectiv Manchester United și Tottenham, în timp ce duelul dintre Bournemouth și Southampton este programat pentru luni.

Pep Guardiola recunoaște că meciurile cu Newcastle sunt dificile

După meci, Pep Guardiola, antrenorul de 53 de ani al echipei Manchester City, a declarat că ambele formații au avut perioade de dominare egală pe parcursul jocului. Cu toate acestea, tehnicianul spaniol a subliniat că echipa sa ar fi putut pleca cu toate cele trei puncte de pe St. James's Park dacă ar fi fost mai eficienți în fața porții.

„Ei au avut momente bune de joc în primele zece minute ale partidei și după ce au marcat, dar în general am jucat foarte bine. Am luat decizii proaste la finalizare și nu am putut face 2-0.

Este întotdeauna dificil aici, stau bine din punct de vedere fizic și se apără bine. Am avut ocazii, dar Pope (n.r. Nick Pope, portarul lui Newcastle) a fost genial.

Când am marcat, am jucat mai bine. Facem o greșeală și după aceea ei joacă mai bine. Apoi am controlat jocul din nou și am avut șanse să-l câștigăm”, a spus Guardiola, citat de BBC Sport.

În urma acestei remize, Manchester City rămâne pe primul loc în clasament, cu 14 puncte adunate după șase etape. De cealaltă parte, Newcastle se situează pe locul cinci, având 11 puncte în cont după același număr de meciuri.

Manchester City

Manchester City. Sursă foto: instagram.com/mancity/

Trei jucători ai Manchester City, lăudați de Guardiola

Pep Guardiola a avut cuvinte de laudă pentru mai mulți dintre jucătorii săi după meciul din Premier League, menționând în special performanțele lui Mateo Kovacic, Rico Lewis și Bernardo Silva: „Mateo Kovacic a fost briliant, Rico Lewis la fel. Bernardo Silva a fost acolo, cu adevărat bun!”.

Partida dintre Newcastle și Manchester s-a încheiat cu scorul de 1-1. Oaspeții au deschis scorul în minutul 35 prin Gvardiol, însă gazdele au egalat în minutul 58, când Gordon a transformat un penalty.

După această remiză, Manchester City se menține pe primul loc cu 14 puncte, dar ar putea pierde poziția de lider dacă Arsenal câștigă la o diferență de cel puțin 4 goluri împotriva Leicester. În același timp, Newcastle, cu 11 puncte, ar putea încheia runda pe locul 6.