Manchester City a câștigat Cupa Angliei. Victorie categorică a echipei lui Pep Guardiola, în fața rivalei Manchester UnitedSursa foto: Arhiva EVZ

Manchester City triumfă în finala Cupei Angliei, învingând-o cu scorul de 2-1 pe rivala sa acerbă, Manchester United, competiție a cărei finală s-a desfășurat sâmbătă pe stadionul Wembley.

Ilkay Gundogan, internaţionalul german de origine turcă, a înscris ambele goluri ale echipei învingătoare. Primul gol a fost marcat în doar 12 secunde de la startul jocului, în timp ce al doilea gol a venit după pauză, în minutul 51.

Manchester City cucerește Cupa Angliei într-o victorie memorabilă

Golul marcat de Gundogan în primele 12 secunde de joc este considerat cel mai rapid gol din istoria finalelor Cupei Angliei. Bruno Fernandes, căpitanul echipei Manchester United, a marcat golul pentru echipa sa în minutul 33, transformând un penalty. Penalty-ul a fost acordat de arbitru după consultarea VAR, în urma unui henţ comis de Jack Grealish în careu.

După ce a câştigat titlul de campioană a Angliei cu două săptămâni în urmă, Manchester City se află acum în fața oportunității de a realiza o performanță istorică - o triplă - în acest sezon. Aceasta ar putea fi realizată prin câștigarea finalei Ligii Campionilor împotriva echipei italiene Inter Milano, programată pe 10 iunie, la Istanbul.

Până în prezent, singurul club englez care a reușit să realizeze o astfel de triplă este Manchester United, în anul 1999, potrivit Agerpres.

La finalul partidei, în timpul bucuriei câștigării trofeului FA Cup alături de suporteri, camerele de filmat l-au surprins pe tehnicianul iberic în lacrimi, fericit pentru succesul echipei sale.

După succesul din finala FA Cup, Pep Guardiola a devenit al treilea antrenor din istoria fotbalului britanic care reușește să câștige FA Cup și Premier League în același sezon, de mai multe ori, alături de Arsene Wenger (1997-1998, 2001-2002) și Alex Ferguson (1993-1994, 1995-1996, 1998-1999).

Echipele de la Manchester City – Manchester United

Manchester City: Ortega – Walker, Dias, Akanji – Stones, Rodri – Silva, De Bruyne, Gundogan, Grealish – Haaland Rezerve: Ederson – Ake, Laporte, Phillips, Alvarez, Lewis, Mahrez, Palmer, Foden. Antrenor: Pep Guardiola.

Manchester United: De Gea – Wan-Bissaka, Varane, Lindelof, Shaw – Casemiro, Eriksen, Fred – Sancho, Rashford, Bruno Fernandes Rezerve: Butland – Maguire, Malacia, Dalot, Pellistri, Elanga, Garnacho, Weghorst, McTominay. Antrenor: Erik ten Hag.