Tirul cu arcul este sportul pe care Google l-a ales drept "logo de start" în prima zi a JO 2012. Programul concursurilor de sâmbătă din cadrul Jocurilor Olimpice de vară de la Londra include 12 finale şi mai multe probe de calificare.
Programul de sâmbătă:
Canotaj
11.30 – Calificări dublu rame feminin, 4 rame feminin, 8+1 masculin, dublu rame masculin, patru rame masculin categoria uşoară, patru rame masculin, două rame masculin, individual masculin şi feminin.
Badminton
10.30 – Tur preliminar masculin şi feminin, dublu masculin şi feminin, dublu mixt
Baschet feminin, tur preliminar:
11.00 – China – Republica Cehă (grupa A)
13.15 – Canada – Rusia (grupa B)
16.30 – Turcia – Angola (grupa A)
18.45 – Statele Unite ale Americii – Croaţia (grupa A)
22.00 – Brazilia – Franţa (grupa B)
00.15 – Australia – Marea Britanie (grupa B)
Volei pe plajă
11.00 – calificări masculin şi feminin
Box
15.30 şi 22.30 – 16-imi de finală -56 de kilograme masculin
17.00 şi 00.00 – 16-imi de finală -75 de kilograme masculin
Ciclism pe şosea
12.00 – cursa masculină
Echitaţie
12.00 – prima manşă de dresaj din concursul complet individual şi pe echipe
Scrimă
12.30 şi 19.00 – floretă individual feminin
Fotbal feminin, a doua etapă:
14.00 – Japonia – Suedia (grupa F) la Coventry
16.30 – Noua Zeelandă – Brazilia (grupa E) la Cardiff
16.45 – Canada – Africa de Sud (grupa F) la Coventry
19.00 – Statele Unite ale Americii – Columbia (grupa G) la Glasgow
19.15 – Marea Britanie – Camerun (grupa E) la Cardiff
21.45 Franţa – Coreea de Nord (grupa G) la Glasgow
Gimnastică artistică
12.00 – calificări masculin
Haltere
16.30 – 48 de kilograme feminin
Handbal feminin, prima etapă:
11.30 – Rusia – Angola (grupa A)
13.15 – Spania – Coreea de Sud (grupa B)
16.30 – Croaţia – Brazilia (grupa A)
18.15 – Danemarca – Suedia (grupa B)
21.30 – Muntenegru – Marea Britanie (grupa A)
23.15 – Norvegia – Franţa (grupa B)
Judo
11.30 şi 16.00 – 60 de kilograme masculin şi 48 de kilograme feminin
Nataţie
12.00 – serii 400 de metri mixt masculin, 100 de metri fluture feminin, 400 de metri liber masculin, 400 de metri mixt feminin, 100 de metri bras masculin, ştafeta 4×100 de metri liber feminin
21.30 – finală 400 de metri mixt masculin, semifinale 100 de metri fluture feminin, finală 400 de metri liber masculin, finală 400 de metri mixt feminin, semifinală 100 de metri bras masculin, finală ştafeta 4×100 de metri liber feminin.
Tenis
12.30 – primul tur simplu feminin şi masculin, dublu masculin şi feminin
Tenis de masă
11.00 – tur preliminar masculin şi feminin, primul tur simplu masculin şi feminin, turul doi simplu feminin
Tir
10.15 – 10 metri puşcă feminin
14.00 – 10 metri pistol masculin
Tir cu arcul
11.00 şi 17.00 proba pe echipe masculin
Volei feminin, prima etapă:
11.30 – Algeria – Japonia (grupa A)
13.30 – China – Serbia (grupa B)
16.45 – Marea Britanie – Rusia (grupa A)
18.45 – Italia – Republica Dominicană (grupa A)
22.00 – Statele Unite ale Americii – Coreea de Sud (grupa B)
00.00 – Brazilia – Turcia (grupa B).
 

Te-ar putea interesa și: