LIGI I. Astra Giurgiu a câştigat marele DERBY cu Steaua şi este mai aproape ca niciodată de titlul intern

Astra Giurgiu s-a impus, sâmbătă, pe teren propriu, în confruntarea cu Steaua (scor 2-0), din cadrul etapei a 7-a a play-off-ului Ligii I şi nu mai poate rata titlul decât în cazul unui accident memorabil.

Astra Giurgiu se pregăteşte să devină noua campioană a României. Sâmbătă, elevii lui Marius Şumudică au câştigat derby-ul cu Steaua, disputat pe teren propriu, în etapa a 7-a a play-off-ului Ligii I, şi au făcut un pas uriaş către titlul intern. Giurgiuvenii au marcat în prima parte, prin Valerică Găman, cel care a transformat un penalty, în minutul 45, iar în repriza a doua, Denis Alibec a dublat avantajul formaţiei sale, tot de la 11 metri, în minutul 77. Ciprian Marica a redus din diferenţă, în minutul 80, dar golul a fost anulat eronat pentru ofsaid.

Cu trei etape înainte de final, Astra se află pe prima poziţie, cu 42 de puncte, şi este urmată de Steaua, cu 36 de puncte.