LIGA I. Petrolul - FC Botoșani, 4-1 și Astra - FC Brașov, 5-0. Două dintre candidatele la titlu au făcut spectacol astăzi

Petrolul Ploiești a învins, astăzi, pe teren propriu, formaia FC Botoșani, scor 4-1, iar Astra Giurgiu a zdrobit-o pe FC Brașov, scor 5-0.

Înainte meciurilor decisive pe car ele vor juca săptămâna viitoare, în returul turului trei preliminar al Ligii Campionilor, Petrolul Ploiești și Astra Giurgiu au defilat în cadrul etapei a 2-a a Ligii I. Prahovenii s-au impus cu scorul de 4-1, în fața celor de la FC Botoșani, grație golurilor reușite de Mutu (2), Albin (13), Tamuz (16 și 61). Pentru oaspeți a redus din diferență Batin (38).

La Giurgiu, Astra nu a dat nicio șansă celor de la FC Brașov, pe care i-a pus la respect cu un scor incontestabil: 5-0. Seto a deschis scoru (32), iar în parte secundă, Găman a realizat „o dublă” (69 - penalty și 70). Enache a dus scorul la 4-0, în minutul 86, iar Bukari a închis tabela în primul minut al prelungirilor.

În ultimul meci al zilei, Pandurii Târgu Jiu a remizat pe teren propriu, cu CFR Cluj, scor 0-0. În minutul 38, gorjeanul Iorga a ratat o lovitură de pedeapsă.