LIGA I. Petrolul - CFR Cluj, 1-2. Meci cu scântei la Ploiești. Mircea Lucescu atacă vehement arbitrajul

Petrolul Ploiești a pierdut, duminică, meciul disputat pe teren propriu, cu CFR Cluj, scor 1-2. Ardelenii au marcat golul victoriei în momentul în care gazdele evoluau cu doi jucători mai puțin pe teren.

CFR Cluj a dat lovitura, în etapa a 6-a a Ligii I, și câștigat, în deplasare, la Petrolul Ploiești, scor 2-1. Eșecul înregistrat de „lupi” a fost primul din acest sezon al campionatului intern. Oaspeții au deschis scorul în minutul 39, prin Jakolis, dar în minutul 54, Teixeira a adus egalarea. Echilibrul numeric s-a rupt în minutul 81, atunci când Teixeira a fost trimis la cabine mai devreme de „centralul” Sebastian Colțescu. Nervos, petrolistul s-a dus hotărât la arbitru, pentru a-i cere socoteală, dar a fost calmat de Geraldo și Gerson. Ieșit de pe teren, Teixeira s-a dus și a predat tricoul arbitrului de rezervă. Apoi, în minutul 84, Geraldo a fost eliminat și el. Un minut mai târziu, Tade a marcat golul victoriei. Imediat, fanii Petrolului au strigat către favoriți să iasă de pe teren. În final, Sebastian Colțescu a întrerupt jocul, din cauză că ploieștenii aruncau cu obiecte din tribune. Partida a fost reluată după ce organizatorii au făcut apel la calm, la stația de amplificare.

Prezent la meci, Mircea Lucescu, tehnicianul celor de la Șahtior Donețk l-a criticat vehement pe arbitrul Colșescu. „Un arbitraj care e ceva incredibil. În fotbal ai nevoie şi de bun simţ. Sebastian Colțescu a arătat o obrăznicie incredibilă. La Colţescu nu e prima dată, e a 10-a, a 15-a oară când i se pune la îndoială caracterul", a spus Mircea Lucescu.