LIGA I. CFR Cluj și Steaua au remizat după un meci încărcat de evenimente. Denis Alibec a marcat și a fost ELIMINAT. „Este vânat”, se plânge Laurențiu Reghecampf

CFR Cluj și Steaua au încheiat la egalitate, scor 1-1, partida disputată, duminică, în Gruia, în cadrul etapei a 22-a a campionatului intern.

CFR Cluj a remizat în derby-ul cu Steaua, disputat, duminică, în Gruia, în cadrul rundei a 22-a a Ligii I. Cele două formații și-au împărțit câte un punct, la capătul unei partide ce s-a încheiat cu scorul de 1-1. „Roș-albaștrii” au deschis scorul în minutul 16, prin Denis Alibec, cel care a transformat un penalty, apoi, în minutul 32, gazdele au ratat șansa de a egala, după ce Nascimento a executat o lovitură de la 11 metri, apărată de Florin Niță.

În minutul 43, Alibec a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene, după simulare și proteste. Gazdele au marcat în repriza a doua, prin Ciprian Deac (58). Spectatorii și telespectatorii au avut mari probleme cu vizibilitatea, din cauza ceții. Steaua se află pe locul al doilea al clasamentului, cu 41 de puncte, la patru distanță de liderul FC Viitorul. CFR Cluj este pe poziția a 7-a, cu 31 de puncte.

„Au fost foarte, foarte multe greșeli de arbitraj. Cred că un jucător care cade și dorește să continue faza nu trebuie să primească galben. Mi se pare că Denis e un pic vânat, mai ales că i s-a făcut reclamă proastă. De ce nu i s-a dat și lui Amorim galben pentru simulare? Cred că trebuie să avem mai multă înțelegere, iar în momentul când se iau decizii, arbitrii trebuie să se gândească de două ori. Când am intrat în cabină, am văzut tibia lui Achim, care era plină de sânge. Nu cred că avea el cum să-și lovească adversarul acolo. Mă bucur că Vlad Achim a jucat foarte bine azi. E un jucător care ne poate ajuta. Când vom putea evolua cu Gnohere și Alibec în același timp o vom face. Momentan nu se poate. Oricum Denis a făcut un meci foarte bun azi", a spus Laurențiu Reghecampf la Dolce Sport.