Liga Campionilor. Inter Milano a câștigat Derby della Madonnina, scor 2-0. AC Milan este departe de finala Champions League Sursa foto: EPA/MATTEO BAZZI

Inter Milano s-a impus în prima manșă a semifinalele din Liga Campionilor împotriva lui Milan, scor 2-0. Elevii lui Simone Inzgahi sunt cu un pas mai aproape de finala celei mai importante competiții intercluburi.

AC Milan a pierdut Derby-ul della Madonnina, scor 0-2, iar Inter Milano este favorită la calificarea în finala Ligii Campionilor. Returul se va disputa săptămâna viitoare, pe data de 16 mai, pe același stadion. Oaspeții au deschis scorul în minutul opt al partidei prin Edin Dzeko, care a trimis un șut puternic, după un corner executat de Hakan Calhanoglu.

Inter Milano și-a majorat avantajul la doar două minute distanță prin reușita lui Mkhitaryan, din pasa lui Dimarco. Arbitrul Manzano a dictat, în minutul 32, penalty pentru Inter. Arbitrul a consultat tehnologia VAR și ulterior a decis să anuleze lovitura de pedeapsă. Echipa antrenată de Inzaghi a intrat la cabine cu un avantaj de două goluri. Milan a echilibrat jocul în cea de-a doua parte a meciului, dar nu a reușit să marcheze.

AC Milan a avut ocazii importante în a doua repriză

AC Milan a avut șansa de a reduce diferența prin Junior Messias, care a trimis mingea pe lângă poartă. Maignan a reușit să îl blocheze pe Dzeko și să evite scorul 0-3. Campioana Italiei a avut și o bară în repriza a doua a semifinalei prin Tonali, dar în cele din urmă Milan nu a reușit să înscrie.

Nu este pentru prima dată când AC Milan și Inter Milano se întâlnesc în semifinalele Champions League. Ultimul meci dintre cele două în această fază a competiției a avut loc în anul 2003. Atât meciul tur, cât și returul s-au terminat la egalitate, 0-0, respectiv, 1-1. AC Milan s-a calificat în finlă atunci datorită golului marcat în deplasare și ulterior a fost încoronată campioana Europei, după o finală câștigată împotriva lui Juventus.

Echipa de start AC Milan: Maignan - Calabria, Kjaer, Tomori, T. Hernandez - Krunic, Tonali, Bennacer - Saelemaekers, Giroud, B. Diaz Rezerve: Mirante, Nava - Ballo-Toure, De Ketelaere, Gabbia, Kalulu, Messias, Origi, Pobega, Rebic, Thiaw.

Echipa de start Inter Milano: Onana - Darmian, Acerbi, Bastoni - Dumfries, Barrella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco - L. Martinez, Dzeko Rezerve: Cordaz, Handanovic - Asllani, Bellanova, Brozovic, Correa, DAmbrobiso, De Vrij, Gagliardini, Gosens, Lukaku, Zanotti.