LIGA CAMPIONILOR. DRAMATISM TOTAL la Madrid. Real A ELIMINAT-O pe Juventus, cu un gol marcat din penalty, în ultimele secunde

Real Madrid a fost învinsă, miercuri, pe teren propriu, de Juventus Torino, scor 1-3, dar s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, pentru că în tur s-a impus cu 3-0.

Altă seară memorabilă în Liga Campionilor, cu o partidă, cea dintre Real Madrid și Juventus Torino, care a atins culmea dramatismului. În tur, „galacticii” câștigaseră în Italia, scor 3-0, și se părea că trupa lui Zinedine Zidane nu va avea mari probleme de-a ajunge în semifinale. Însă, Juventus a jucat fantastic și a remontat dezavantajul. Mario Mandzukici a deschis scorul în minutul 2 și tot el a dublat avantajul, cu o reușită venită în minutul 37. În partea a doua, Blaise Matuidi a profitat de o mare eroare a portarului Keylor Navas și a dus scorul la 3-0. Meciul se îndrepta spre prelungiri, dar în ultimele secunde, Mehdi Benatia l-a faultat în careu pe Lucas Vazquez, iar arbitrul englez Michael Oliver a dictat penalty. Oaspeții au protestat și Gianluigi Buffon a văzut cartonașul roșu. Pe teren a fost introdus Wojciech Szczesny și a ieșit Gonzalo Higuain. Cristiano Ronaldo a executat perfect și și-a dus echipa în semifinale.

În cealaltă partidă serii, Bayern a remizat pe teren propriu, cu FC Sevilla, 0-0. De la oaspeți, Joaquin Correa a fost eliminat în minutul 90+2. În tur, germanii câștigaseră cu 2-1, astfel că ei merg în semifinale.