LIGA CAMPIONILOR. Barcelona, ELIMINATĂ de Juventus Torino. Italienii i-au ținut în șah pe catalani, care au bifat o statistică INCREDIBILĂ

FC Barcelona a fost eliminată de Juventus, în faza sferturilor de finală din Liga Campionior. Meciul retur s-a încheiat fără goluri, după ce în prima manșă, italienii câștigaseră cu 3-0.

FC Barcelona n-a mai reușit o nouă minune în Liga Campionilor, după ce a reușit să se califice în „sferturi”, la capătul unei duble manșe de poveste cu PSG (0-4 și 6-1). Catalanii au fost eliminați, miercuri, de Juventus Torino, după ce au cedat în tur cu 0-3, și au remizat pe „Camp Nou”, scor 0-0. Fanii „roș-albaștrilor” au sperat într-o nouă răsturnare, dar elevii lui Luis Enrique n-au reușit să marcheze nici măcar un gol, deși au presat pe durata celor 90 de minute. Neymar, Messi și Suarez au fost lipsiți de inspirație, iar Barcelona a bifat un singur șut pe poarta torinezilor, față de cele 4 ale oaspeților. Astfel, piemontezii vor evolua în semifinalele Ligii Campionilor. Acolo unde s-a calificat și AS Monaco, formație care a câștigat, pe teren propriu, jocul cu Borussia Dortmund, scor 3-1. Pentru gazde au punctat Kylian Mbappe (3), Radamel Falcao (17) și Valere Germain (81), pentru oaspeți a marcat Marco Reus (48). Marți au obținut biletele pentru semifinale, Real Madrid și Atletico Madrid.