Ladislau Boloni, ieșire nervoasă la conferința de presă. Gestul care l-a deranjat Laszlo Boloni. Sursa foto: Arhiva EvZ

Ladislau Boloni a avut o ieșire nervoasă după meciul Metz-Monaco 2-5. Cel mai vârstnic tehnician din Ligue 1 i-a cerut unui jurnalist să iasă din sala de conferințe. Cele 16 înfrângeri din acest campionat și-au pus amprenta asupra antrenorului român.

Ladislau Boloni, enervat la culme de un jurnalist

Elevii lui Ladislau Boloni au câștigat două meciuri consecutive în Ligue 1, 2-0 cu Nantes și 1-0 pe teren propriu în fața celor de la Clermont. Însă, cele două victorii nu au fost suficiente să șteargă evoluția slabă a echipei, nouă înfrângeri și un egal. Cu această performanță negativă Metz se îndreaptă cu pași repezi spre retrogradare.

Ultima etapă confirmă parcursul negativ al echipei. Tabela de marcaj indica 0-3 după numai 15 minute de joc. Jucătorii antrenați de Boloni s-au trezit în inutul 76, prea târziu însă. Metza a pierdut cu 2-5 în fața propriilor fani. Învins categoric de Monaco, echipă pe care a antrenat-o în trecut, Ladislau Boloni a avut o ieșire nervoasă la conferința de presă de la finalul partidei.

Ladislau Boloni

Sursa foto: Arhiva EvZ

Nici golkeperul nu a scăpat de furia tehnicianului român

Tehinicianul a fost enervat de un jurnalist care vorbea la telefon, motiv pentru care l-a invitat afară. „Vă rog, dacă vreți să încheiați discuția la telefon, ieșiți! Afară puteți vorbi cât de tare doriți! Mulțumesc", i-a spus Boloni jurnalistului.

Nici propriul golkeper nu a scăpat de nervii antrenorului român. Tehnicianul l-a acuzat pe Alexandre Oukidja că a gafat la golul cu numărul patru, din minutul 76. „Ceea ce a făcut la acea fază este o lipsă de respect față de el, de colegi, de stafful tehnic și față de fani. Există lucruri pe care profesioniștii nu le fac. Și dacă i-ar fi reușit tot nu era în regulă. Trebuie să fim serioși", a declarat tehnicianul la finalul meciului.

Portarul și-a cerut scuze la finalul partidei, însă tehnicianul l-a avertizat că este la un pas să-și piardă postul de titular în poarta celor de la Metz. „Dacă își va pierde locul de titular? Asta e altă chestiune. Va primi o sancțiune, însă țin prentru mine. Știți ce mă enervează? Pentru că știu că e un portar bun. Este vorba despre mai mult decât o simplă eroare. Poate că am aerul unui om furios, numai că, de fapt, sunt trist", a adăugat Boloni.

Parcursul slab din Ligue 1 a fost sancționat și de fani. Ostilitățile au început la finalul primei reprize și au continuat până la finalul partidei, au notat reporterii RMC Sport