Ionuț Moșteanu: Rusia abia poate să țină linia frontului în Ucraina. Nu poate ataca NATO

Ionuț Moșteanu: Rusia abia poate să țină linia frontului în Ucraina. Nu poate ataca NATOIonuț Moșteanu. Sursa foto: Facebook

Ionuț Moșteanu, ministrul Apărării, nu crede că Rusia poate să atace NATO în viitorul apropiat. Asta pentru că Moscova are mari probleme cu războiul din Ucraina, acolo unde nu a reușit să-și atingă obiectivele pe care și le-a propus înaintea invaziei.

Ministrul Apărării îi liniștește pe români: Rusia abia ține frontul din Ucraina

Conform ultimelor sondaje, majoritatea românilor sunt speriați de perspectiva unui atac al rușilor în spațiul NATO. E mare diferenţă între posibil şi probabil. Este improbabil ca Federaţia Rusă să atace un stat NATO şi spun asta cu toată tăria şi cu toate informaţiile.

Îi înţeleg pe cetăţeni că, văzând atâtea ştiri despre război şi fiind în proximitatea războiului – mulţi văd războiul de aproape, de la balcon, la Tulcea mai văd drone peste Dunăre căzând - pot să înţeleg, e firesc, însă îi asigur pe toţi românii, şi eu stau aici, cu familia, cu copiii mei, mama e aici, prietenii, rudele, sora mea sunt aici, e o ţară sigură, nu avem de ce să ne facem griji. Vom mai vedea ştiri, vor mai fi provocări”, a spus ministrul Apărării la Antena 3.

Război Ucraina

Război Ucraina. Sursa foto: Pixabay

„Sunt tot felul de ştiri şi tot felul de surse”

De asemenea, demmnitarul nu crede nici în informațiile care anunță că Rusia ar putea să atace Polonia: un stat membru NATO și UE. „Sunt tot felul de ştiri şi tot felul de surse. Ultima discuţie era, la începutul lunii, că pe 3 septembrie începe războiul, chiar nişte politicieni de la noi au răspândit acest fake news că pe 3 septembrie începe războiul.

Acum avem un general despre care nu ştie nimeni cine, cum, într-o publicaţie spune că ştie el nişte lucruri. NATO şi Armata română, avem servicii foarte bune de informaţii şi NATO are o capacitate de strângere de informaţii teribilă”, a mai afirmat Moșteanu.

„Dacă mai deschid un front, ce mai aduc pe frontul ăla?”

„Există toate informaţiile de care NATO trebuie să ţină cont. Aşa, zvonuri, a zis unul nu ştiu ce pe nu ştiu unde, o să tot fie. Nu avem de ce să ne facem griji, nu există această forţă. Rusia nu poate să atace NATO, gândiţi-vă că abia reuşesc să ţină linia frontului cu Ucraina. NATO e cea mai mare putere militară. Sunt nişte evidenţe. Dacă mai deschid un front ce mai aduc pe frontul ăla, de unde iau? Uitaţi-vă numai câte avioane au şi ce capabilităţi are NATO numai pe flancul de est!”, a mai precizat ministrul.

Ne puteți urmări și pe Google News