Înfrângerea care a dus-o pe Barça în finală

Bayern München s-a impus, marți, în returul semifi nalelor Ligii Campionilor, cu FC Barcelona, scor 3-2, dar trupa de pe „Camp Nou” va merge în finala de la Berlin

FC Barcelona a reușit, marți, să se califice în ultimul act al celei mai importante competiții inter-cluburi din Europa, după o pauză de patru ani. În cea de-a doua manșă a semifinalelor Ligii Campionilor, Bayern München a câștigat disputa de pe teren propriu, scor 3-2, însă catalanii sunt cei care au obținut biletele pentru finala programată pe 6 iunie la Berlin.

Neymar, decisiv pentru catalani

Grație victoriei din tur (3-0), Barcelona va bifa a opta finală de LC și a 27-a europeană din istoria clubului.

În confruntarea de marți, de pe „Allianz Arena”, bavarezii au deschis repede scorul în minutul 7, prin Benatia, dar Barcelona a condus la pauză după „dubla” lui Neymar (15 și 29). În partea a doua, Bayern a obținut o victorie de palmares, datorită golurilor lui Lewandowski (59) și Müller (74).

Finala Ligii Campionilor se va juca pe data de 6 iunie, pe „Olympiastadion”, din Berlin

La finalul meciul, Luis Enrique, tehnicianul Barcelonei, a ținut să sublinieze că echipa catalană poate câştiga toate competiţiile în care evoluează - campionatul, Cupa Spaniei şi Liga Campionilor. „Bineînţeles că am suferit un pic, cum am făcut-o în fiecare tur. Bayern a atacat mai mult, dar suntem în finală și putem câștiga toate competițiile în care jucăm. Sunt încântat de performanța reușită și îi felicit. Asta înseamnă să faci parte din Barça”, a declarat Enrique.

De partea cealaltă, Pep Guardiola, antrenorul lui Bayern, a ținut să laude fosta sa echipă: „Barcelona a fost mai bună, sper să câștige trofeul. Ar trebui să fim fericiți că suntem contemporani cu Messi. Aș putea să-l compar cu Pele și sunt foarte mândru de anii pe care i-am petrecut împreună”.