Răsturnare de situație la Formula 1. George Russell, descalificat după victoria din Belgia

UPDATE. George Russell a fost descalificat şi a pierdut victoria de la Marele Premiu al Belgiei, duminică, după ce s-a constatat că monopostul său avea o greutate sub limită. Coechipierul lui Russell, Lewis Hamilton, este noul câştigător, potrivit Reuters.

Mai exact, maşina lui Russell a fost cântărită din nou pe cântarul interior şi exterior FIA, ambele indicând acelaşi rezultat de 796,5 kilograme, cu 1,5 kilograme sub greutatea minimă necesară.

Știrea inițială:Formula 1. George Russell a câştigat Marele Premiu al Belgiei, a 14-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Pe locul doi a venit Lewis Hamilton. Așadar, asistăm la o dublă victorie Mercedes.

Formula 1. George Russell, marele învingător

George Russell a avut o strategie grozavă având grijă de anvelopele sale în stagiul final, după cum declară și el. În urma acestei strategii de pe circuitul de la Spa, Russell a obţinut a doua sa victorie din acest sezon. Prima victorie a fost cea din Austria.

George Russell a declarat după finalul cursei că este un rezultat uimitor, recunoscând că nu a prezis această victorie „în această dimineaţă la întâlnirea noastră de strategie”.

George Russell a mai spus că secretul a constat în pneuri, care „s-au simţit grozav, aşa că am continuat să spun: putem face o singură oprire, putem face o singură oprire”. Decizie bună, ca dovadă rezultatul său.

Strategiile alese au adus victoria lui George

De asemenea, l-a felicitat pe Lewis Hamilton pentru rezultat, afirmând că „a făcut o treabă grozavă controlând cursa şi dacă circumstanţele ar fi fost diferite ar fi putut câştiga cursa”.

În opinia sa, a fost un efort de echipă, iar strategiile alese „au făcut o treabă minunată. Maşina a fost grozavă şi ritmul pe măsură. Este un rezultat binemeritat pentru toată lumea”, a mai spus George Russell.

Formula 1. Sursa foto: x.com.

Așadar, vechiul lider Hamilton s-a oprit pentru anvelope de două ori, iar George Russell o singură dată. Strategiile divergente i-a adus pe cei doi coechipierii Mercedes să fie pe primul și al doilea în fazele finale forte tensionate, acesta din urmă câștigând poziția pe pistă, cu anvelope care erau cu 16 ture mai vechi față de ale colegului său.

Pe locul trei a venit Oscar Piastri de la McLaren. Pe locul patru s-a clasat Charles Leclerc, de la Ferrari, care plecase din pole position.

Pe locui cinci a venit Max Verstappen, Red Bull, care deşi a câştigat calificările sâmbătă, a pornit de pe poziţia a 11-a a grilei, deoarece a fost penalizat. Următoarea etapă Formula 1, Marele Premiu al Ţărilor de Jos, va avea loc pe data de 25 august, potrivit news.ro.