Euro 2024. Spania a eliminat Germania. Victorie dramatică în prelungiri (2-1)

Euro 2024. Spania a eliminat Germania. Victorie dramatică în prelungiri (2-1) Spania a eliminat Germania Sursa foto: X

Euro 2024 continuă cu un nou meci dramatic. Spania a câștigat cu Germania și s-a calificat în semifinale, după un meci încheiat cu 2-1. Ibericii au dat lovitura în prelungirile partide, câștigând  cu 2-1.

Selecţionata Spaniei este semifinalistă la Campionatul European de fotbal. Ibericii au eliminat chiar Germania, țara gazdă, după un meci dramatic tranșat în prelungiri. Scorul final al partidei, înscris pe tabela de marcaj, a fost de 2-1 (0-0, 1-1), după prelungiri.

Spania semifinalistă la Euro 2024

Partida de fotbal dintre Spania și Germania s-a jucat pe Stuttgart Arena, vineri seara. Jocul, eliminatoriu, contând pentru semifinala Euro 2024, a fost echilibrat. Cele două echipe au avut multe perioade bune de joc, dar fără să reușească să se impună. În cele din urmă, diferența a fost făcută de sclipirile unor jucăori.

Fază la meciul Spania GErmania

Spania-Germania (2-1) Sursa foto X

Pe de-o parte, Dani Olmo, în minutul 52 şi Mikel Merino, în minutul 119 au înscris pentru iberici. Golul țării gazdă, al Germaniei, a fost reușit de Florian Wirtz în minutul 89.

Spania se află la a patra sa semifinală consecutivă la un campionat european. În penultimul act la Euro 2024, ibericii vor juca împotriva învingătoarei dintre Portugalia şi Franţa. Indiferent de adversar, meciul se anunță foarte dificil pentru iberici. Pedri s-a accidentat în primele minute ale jocului cu Germania, iar Dani Carvajal a fost eliminat în final. Totodată, Morata și Le Normand sunt suspendaţi pentru cumul de cartonaşe galbene.

Cum s-a desfășurat meciul

Spania și Germania s-au întâlnit în sferturile de finală la Euro 2024. Odată cu victoria obținută, spaniolii, tripli campioni europeni, se mențin peste echipa țării gazdă, ca rezultate. Cele două echipe s-au mai confruntat și în finala Euro 2008, câștigată de spanioli. Partida a început cu Spania în ofensivă, Pedri șutând din marginea careului spre poarta lui Neuer încă din primul minut.

Peste un sfert de oră, Yamal a tras din lovitură liberă din marginea careului, puţin alături. Trei minute mai târziu, Ruiz a ratat de la mai puțin de 20 de metri. Germanii au intrat în joc în minutul 21 prin Havertz, care a reluat cu capul de la 9 metri, în brațele lui Unai Simon. Tot el a tras, iar portarul spaniol a apărat, în minutul 345. De partea cealaltă, portarul german a fost la post şi la şuturile lui Olmo (39) şi Yamal (45).

Spania - Germania Euro 2024

Spania - Germania (2-1) Euro 2024 Sursa foto X

După pauză, tot spaniolii au preluat inițiativa, șutând peste poartă, prin Morata (47), din 7 metri, după o pasă a lui Yamal. Același Yamal a dat o pasă remarcabilă în centru, iar Olmo, jucător la RB Leipzig, a deschis scorul, cu un șut plasat la colţ, în minutul 52. Germania a replicat și a avut mai multe ratări. A restabilit egalitatea în minutul 89 când centrarea lui Mittelstaedt a fost întoarsă cu capul de Kimmich, iar Wirtz a şutat la colţul lung.

Germania a avut o şansă de a încheia meciul înainte de prelungiri, la Euro 2024, dar Muller (90+4) a reluat pe lângă poartă. O fază controversată s-a consumat în minutul 106, când Musiala a şutat la poartă, mingea a lovit mâna lui Cucurella, dar nu s-a acordat penalty. Spania a dat lovitura când toată lumea se gândea la penalty. Olmo a centrat în careu, iar Merino, scăpat din marcaj a reluat cu capul în plasă (119).

Euro 2024. Caseta tehnică Spania - Germania

Meciul dintre Spania și Germania, în sferturile lui Euro 2024 s-a încheiat cu scorul 2-1 (0-0, 1-1), după prelungiri. Au marcat, Dani Olmo (52), Mikel Merino (119), respectiv Florian Wirtz (89).

Spania: 23. Unai Simon - 2. Dani Carvajal, 3. Robin Le Normand (4. Nacho, 46), 14. Aymeric Laporte, 24. Marc Cucurella - 16. Rodri, 8. Fabian Ruiz (9. Joselu, 102) - 19. Lamine Yamal (11. Ferran Torres, 63), 20. Pedri (10. Dani Olmo, 8), 17. Nico Williams (6. Mikel Merino, 80) - 7. Alvaro Morata (căpitan; 21. Mikel Oyarzabal, 80). Selecţioner: Luis de la Fuente.

Spania GErmania

Spania - Germania (2-1) Sursa foto X

Germania la Euro 2024: 1. Manuel Neuer - 6. Joshua Kimmich, 2. Antonio Rudiger, 4. Jonathan Tah (13. Thomas Muller, 80), 3. David Raum (18. Maximilian Mittelstaedt, 57) - 25. Emre Can (23. Robert Andrich, 46), 8. Toni Kroos - 10. Jamal Musiala, 21. Ilkay Gundogan (căpitan; 9. Niclas Fullkrug, 57), 19. Leroy Sane (17. Florian Wirtz, 46) - 7. Kai Havertz (16. Waldemar Anton, 91). Selecţioner: Julian Nagelsmann.

Arbitru: Anthony Taylor; arbitri asistenţi: Gary Beswick, Adam Nunn (toţi din Anglia); al patrulea oficial: Ivan Kruzliak (Slovacia); Arbitru video: Stuart Attwell (Anglia); arbitri asistenţi video: Bartosz Frankowski (Polonia), Massimiliano Irrati (Italia);