EURO 2012: România - Luxemburg 3-1. Tricolorii au evitat dezastrul

Echipa naţională de fotbal a României a câştigat în această seară (scor 3-1), la Piatra-Neamţ, partida cu Luxemburg, "derby-ul codaşelor" din Grupa D de calificare la Euro 2012.

Modesta selecţionată a Luxemburgului a deschis scorul, în minutul 22, prin Gerson, după o serie de erori în defensiva română, însă Adrian Mutu a reuşit să egaleze, două minute mai târziu. Oaspeţii au primit al doilea gol în minutul 68, perioadă în care tricolorii au jucat penibil, când tot Adrian Mutu a marcat în poarta luxemburgheză. În urma acestui gol, Mutu a urcat pe locul secund în topul golgheterilor din toate timpurile pentru echipa naţională, cu 31 de reuşite, depăşindu-l pe Iuliu Bodola. Scorul final a fost stabilit de Ianis Zicu în minutul 77. În urma acestui rezultat, elevii lui Răzvan Lucescu s-au apropiat la trei puncte de ocupanta locului secund în clasamentul Grupei D, cu cinci puncte strânse în cinci partide. ROMÂNIA - LUXEMBURG 3-1 Au marcat: Mutu (24, 68) Zicu (77) - Gerson (22) România: Tătăruşanu - Săpunaru, Tamaş, Gardoş, Raţ - Ropotan, G. Mureşan - Zicu, Mutu, Stancu - Marica. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Luxemburg: Joubert - Mutsch, Hoffmann, Blaise, Schnell -  Leweck, Payal, Bettner - Peters, Gerson, Joachim. Antrenor: Luc Hoitz. Arbitru la centru: Husein Gocek (Turcia). Stadion: "Ceahlăul" - Piatra-Neamţ. COMENTARIU LIVE: min. 88 - Joubert a blocat şutul lui Mureşan, scăpat singur spre poarta luxemburgheză. Câteva secunde mai târziu, Torje a tras pe lângă poartă. min. 83 - A ieşit şi Adrian Mutu. Marius Alexe i-a luat locul atacantului care a ajuns la cota 31 în ce priveşte golurile marcate pentru echipa naţională. min. 79 - Marica şutează puternic din afara careului, însă luxemburghezii scapă fără gol primit de această dată. min. 77 - GOOOOOL ROMÂNIA! Ianis Zicu înscrie şi el în poarta lui Joubert. Mijlocaşul ofensiv a spart gheaţa la goluri în echipa naţională printr-o lovitură de cap, din şase metri, după un corner executat de Raţ. min. 74 - Mutu trage peste poartă. Atacantul Fiorentinei a ratat de puţin şansa un hat-trick. min. 69 - Ocazie uriaşă pentru luxemburghezi. Da Mota a scăpat din marcajul lui Săpunaru, însă şutul trimis de atacantul oaspeţilor a fost respins cu greutate în corner de Tătăruşanu. min. 68 - GOOOOOL ROMÂNIA! Mutu a înscris cu capul, din apropierea porţii, după o centrare a lui Gabriel Torje. România conduce, după aproape 70 de minute de chinuri. min. 64 - Schimbare în tabăra română: a intrat Dorin Goian şi a ieşit căpitanul Gabriel Tamaş. min. 60 - Daniel da Mota, intrat de curând pe teren în locul lui Gerson, a trimis un şut slab, pe lângă poarta lui Tătăruşanu. Da Mota a reuşit o "dublă" în ultima victorie a luxemburghezilor: 2-1 cu Slovacia, în februarie. min. 57 - Mutu încearcă să îl învingă pe Joubert cu o foarfecă, însă mingea trimisă de "Briliant" a trecut pe lângă poarta luxemburgheză. min. 55 - Luxemburghezii s-au închis în apărare. Apatia s-a instalat pe teren. În tribune, fanii mai înflăcăraţi ai naţionalei României aprind torţe. min. 50 - Tricolorii îşi continuă jocul groaznic şi în startul reprizei secunde. Joubert nu a fost deloc pus la încercare. min. 46 - A început partea secundă a meciului. Răzvan Lucescu l-a scos pe Bogdan Stancu de pe teren (atacantul lui Galatasaray a fost omul invizibil în primele 45 de minute) şi l-a aruncat în joc pe Gabriel Torje. min. 45 - Pauză la Piatra Neamţ. Luxemburg ţine România în şah: 1-1!  min. 44 - Ocazie uriaşă pentru România. Zicu s-a poticnit în faţa porţii luxemburgheze, iar portarul oaspeţilor a avut şansa să prindă balonul. A fost ultima şansă de gol a primei reprize. min. 42 - Mario Mutsch l-a blocat în ultimul moment pe Marica. România a reuşit o serie îndelungată de cornere consecutive la poarta lui Joubert, însă fără rezultat pe tabela de marcaj. min. 37 - Spectacolul din tribune continuă. Pintre fluierături, încurajări şi scandări injurioase, spectatorii şi-au făcut timp şi pentru "valul mexican", care înconjoară stadionul din Piatra Neamţ. min. 33 - Luxemburghezii s-au făcut din nou periculoşi, însă lovitura de cap a lui Gerson, cel care a marcat şi golul oaspeţilor, a trecut pe lângă poarta lui Tătăruşanu. min. 30 - România a revenit la conducerea jocului, însă şansele de gol ale tricolorilor sunt puţine. Din tribune se scandează cu foc şi foarte nepatriotic "Demisia! Demisia!". min. 24 - GOOOOL ROMÂNIA! Adrian Mutu egalează. Atacantul român l-a învins pe Joubert cu un şut puternic, după o pasă lungă a lui Mureşan. Mutu l-a egalat pe Iuliu Bodola în topul golgheterilor din istoria echipei naţionale, cu 30 de reuşite, iar România nu mai este pe ultimul loc în Grupa D. min. 22 - GOOOOL LUXEMBURG! Şoc la Piatra Neamţ! Gerson a preluat cu mâna în careu şi a şutat slab, pe lângă Tătăruşanu, care nu a putut interveni. Este primul gol al campaniei pentru echipa din ducat. În acest moment, România este pe ultimul loc în clasament. min. 19 - Adrian Mutu a trimis de două ori, într-un spaţiu de câteva minute, cu capul mult pe lângă poarta lui Joubert. Luxemburghezii au reuşit să împingă jocul din propriul careu în ultimele minute. min. 14 - Oaspeţii se fac şi ei periculoşi. Joachim a încercat să îl păcălească pe Tătăruşanu cu un şut de la 40 de metri, însă tentativa curajoasă a atacantului luxemburghez a trecut peste poartă. min. 10 - Săpunaru ratează prima mare ocazie a tricolorilor. Fundaşul lui FC Porto a luat la ţintă stelele de pe cer cu un şut din apropierea careului mic al luxemburghezilor. min. 7 - Meciul este controlat în continuare de elevii lui Răzvan Lucescu, însă şansele de gol lipsesc de la Piatra Neamţ. min. 3 - Tricolorii au început în atac. Joubert nu a fost însă pus la încercare de atacanţii români până în acest moment. min. 1 - A început partida de la Piatra Neamţ. Stadionul este plin. Luxemburghezii au avut lovitura de start.

"Au făcut o artă din apărare"

De la "accidentul" cu Honduras, din luna iunie a anului trecut, când tricolorii au învins cu 3-0 o echipă ce se pregătea pentru debutul la Mondialul sudafrican, reprezentativa ţării noastre n-a mai bătut pe nimeni. Cu toate acestea, cei de la naţională se declară jigniţi, nevoie mare, când sunt comparaţi cu Insulele Feroe, de exemplu.

E adevărat, feroezii n-au decât un punct, nu două ca noi. Dar au reuşit să marcheze, totuşi, trei goluri în actualele preliminarii, spre deosebire de cele două ale românilor, ambele înscrise de acelaşi jucător: Ciprian Marica.

Răzvan Lucescu şi-a pregătit terenul pentru un eventual rezultat nefavorabil, lăudându-i pe adversari. "Întâlnim o echipă mică, dar care a făcut o artă din apărare. Sunt foarte agresivi, sunt şmecheri şi vor juca de multe ori la intimidare. Dar noi tratăm prea superficial adversarele... Trebuie să luăm toate cele trei puncte. Obţinând victoria, ne-am apropia la trei puncte de locul doi", a spus selecţionerul ieri. E drept că România în mandatul său a făcut acelaşi lucru - s-a apărat -, dar n-a făcut-o niciodată cu artă.

"Întâlnim o echipă mică, dar care a făcut o artă din apărare. Trebuie să luăm toate cele trei puncte. Ne-am apropia de locul doi.", RĂZVAN LUCESCU, selecţionerul echipei României

9 luni şi jumătate au trecut de la ultima victorie a României: 3-0 cu Honduras, succes repurtat în iunie 2010

GRUPA D

Clasament 1. Franţa 5 4 0 1 8-1 12 2. Belarus 5 2 2 1 3-1 8 3. Albania 5 2 2 1 4-4 8 4. Bosnia 4 2 1 1 6-4 7 5. România 5 1 2 2 5-6 5 6. Luxemburg 6 0 1 5 1-11 1

Etapa viitoare (3 iunie):

• România – Bosnia
  • Belarus – Franţa

ADVERSARII, PE VAL

Luxemburg a bifat un succes în acest an!

Micuţa naţională din Luxemburg a reuşit în luna februarie a acestui an ceea ce reprezentativa lui Răzvan Lucescu n-a mai izbutit din iunie 2010: să bată pe cineva! Pe 9 februarie 2011, adversara tricolorilor din această seară a câştigat cu 2-1 partida amicală susţinută pe teren propriu cu Slovacia, o echipă care a ajuns până în "optimile" Cupei Mondiale din Africa de Sud.

Ambele goluri ale luxemburghezilor au fost înscrise de Da Mota. Asta în timp ce echipa României nu reuşea, tot în acea zi, decât un rezultat de 1-1 în deplasare cu "puternica" reprezentativă din Cipru!

Privit, de regulă, ca un adversar pe spinarea căruia îţi rotunjeşti golaverajul, Luxemburg mai oferă, din când în când, câte o "bombă". Unul dintre cele mai răsunătoare succese ale fotbalului din ducat îl reprezintă victoria cu Cehia, din preliminariile pentru Euro 1996, turneu final la care învinsa luxemburghezilor a ajuns până în finală, unde a fost învinsă de Germania.

Lotul naţionalei din Luxemburg este format în cea mai mare parte din jucători amatori, care se antrenează în afara orelor de serviciu. Doar Tom Laterza şi Mario Mutsch se pot lăuda cu statutul de profesionişti, ei evoluând în Franţa, la echipele Sedan, respectiv Metz.