Eliminare surprinzătoare pentru Federer, la Dubai. Elvețianul a ratat trei mingi de meci în fața numărului 116 ATP

Uluitor, Roger Federer (locul 10 mondial) a fost eliminat, aseară, la Dubai, în „optimi”, de ocupantul locului 116 ATP.

Câștigătorul din acest an al Australian Open și deținătorul a 18 titluri de Mare Șlem (record absolut!) a fost eliminat surprinzător din cadrul turneului de la Dubai. „Nașul” lui Roger Federer este rusul Evgheni Donskoi (116 mondial), care a dispus de elvețian, în „optimi”, cu 3-6, 7-6(7), 7-6(5).

Însă, Federer a trecut de trei ori pe lângă victorie, în tie-break-ul setului secund. Mai mult, elvețianul a condus și cu scorul de 5-1 în tie-break-ul actului decisiv. „M-am simțit greoi, nu am jucat prea bine. Astfel de meciuri se întâmplă destul de des. Am venit la Dubai foarte devreme, m-am pregătit perfect. Am avut atâtea ocazii ... E incredibil”, a spus Federer la finalul unei partide dramatice, care a durat două ore şi 8 minute.

„Am surprins pe toată lumea. Cred că oricine câștigă împotriva lui Federer se surprinde pe sine. Pot spune că e un vis devenit realitate, dar nu-mi place să spune asta, deoarece tot timpul vrem să câștigăm, chiar și dacă e contra lui Roger”, a declarat Donskoi. În sferturile de finală, Donskoi îl va înfrunta pe francezul Lucas Pouille, numărul 15 ATP, victorios în fața românului Marius Copil, cu 6-1, 6-4.