După înfrângerea cu Maroc, Cristiano Ronaldo a părăsit terenul în lacrimi. Ar putea fi ultimul Campionat Mondial pentru starul lusitan de 37 de ani Sursa foto: Eurosport

Echipa naţională a Marocului a învins sâmbătă naţionala Portugaliei, scor 1-0, şi a devenit prima echipă africană din istorie calificată în semifinalele Cupei Mondiale la fotbal. Cristiano Ronaldo a fost introdus în teren în minutul 50, când marocanii deja conduceau scorul cu 1-0.

Superstarul lusitan, legenda incontestabilă a naționalei Portugaliei, a urmărit de pe banca de rezerve prima repriză a semifinalei cu Maroc de la Campionatul Mondial. Camerele au fost focalizate în direcția portughezului în momentul intonării celor două imnuri. Ronaldo, care începuse turneul în postura de căpitan al echipei, a fost surprins în cadre care de care mai deziluzionante pentru fanii acestuia.

Cristiano Ronaldo a fost din nou rezervă la Portugalia și a fost introdus în teren în minutul 50, la scorul de 1-0 pentru africani.La final, Cristiano Ronaldo a părăsit tereneul în lacrimi, acesta fiind probabil ultimul Campionat Mondial pentru starul lusitan de 37 de ani.

Campionatul Mondial din Qatar. Maroc -Pportugalia, 1-0. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Youssef En Nesyri, în minutul 42, când a înscris cu o lovitură de cap, din centrarea lui Attiat-Allah. Cristiano Ronaldo a început meciul ca rezervă şi a fost introdus în teren în minutul 51. Maroc este neînvinsă cu Walid Regragui pe banca tehnică.

Naţionala marocană a scris istorie la Cupa Mondială, calificându-se în semifinale, unde va întâlni învingătoarea din ultimul sfert de finală, Anglia – Franţa.

Ronaldo: „Manchester United m-a trădat”

Cristiano Ronaldo (37 de ani) a făcut senzație cu interviul acordat lui Piers Morgan. Trecut pe linie moartă la Manchester United, echipă de la care nu s-a putut transfera în vară, superstarul portughez a ieșit la atac.

Manchester United m-a trădat. Am fost scos oaia neagră. Nu îl respect pe Ten Hag pentru că nici el nu mă respectă. Clubul a încercat să mă forţeze să plec. Nu doar managerul, dar şi alte persoane de la club. Mă simt trădat. Am simţit că unii oameni nu m-au vrut aici. Nu doar sezonul ăsta, şi anul trecut de asemenea”, a tunat Cristiano Ronaldo.

„Când Cristiano vorbește, lumea ascultă”

„După cum a spus Picasso, trebuie să distrugi pentru a reconstrui şi dacă începe cu mine, asta nu este o problemă pentru mine. Iubesc United, iubesc fanii care mereu au fost de partea mea. Dar dacă Manchester United vrea să facă performanţă, trebuie să schimbe multe, multe lucruri. Progresul a fost 0 de când Alex Ferguson a părăsit clubul”, a mai spus atacantul lusitan.

„7 milioane de vizualizări în doar 8 ore…când Cristiano vorbește, lumea ascultă”, a scris pe contul de Twitter Piers Morgan, cel care i-a luat interviul lui Ronaldo.