De la 3-0 la o înfrângere rușinoasă. Echipa lui Mirel Rădoi dezamăgește în meciul cu ultima clasată din Arabia Saudită

Mirel Rădoi, fostul mijlocaș al naționalei României, a preluat conducerea echipei Al-Taee din prima ligă saudită în luna ianuarie. Cu toate acestea, antrenorul în vârstă de 42 de ani întâmpină dificultăți în a conduce o echipă care se afla deja într-o criză.

Deși a reușit să obțină șapte victorii, patru egaluri și trei înfrângeri în cele 14 meciuri jucate până acum, golaverajul fiind 27-23, ultimul joc a fost unul dezastruos, în care echipa lui a pierdut în fața ultimei clasate din Arabia Saudită, după ce avea un avantaj de 3-0.

Echipa antrenată de Mirel Rădoi pierde în fața ultimei clasate din Arabia Saudită

La Al-Taee, bilanțul lui Rădoi a fost umbrit de un meci ce părea câștigat, dar care s-a transformat într-un coșmar. În seara de miercuri, echipa sa a condus cu 3-0 pe terenul celor de la Al-Batin, datorită golurilor marcate de Sayoud (14), Mbenza (18) și Musona (28-penalty).

În minutul 45+3, chiar înainte de pauză, Lopez a marcat un gol, aducând scorul la 1-3 și reducând din diferență pentru gazde. În a doua repriză, Al-Taee a fost depășită de adversarii lor, care au reușit să înscrie mai multe goluri și să transforme eșecul într-o victorie neașteptată.

Yousef Al Shammari a marcat în minutul 52, Roa în minutul 87, iar Lopez a înscris dintr-un penalty în minutul 90+11, stabilind scorul final la 4-3 în favoarea gazdelor.

În minutul de prelungire, echipa Al-Batin a marcat golul decisiv, aducând scorul la 4-3 și declanșând o adevărată nebunie în tribune, inclusiv în zona destinată femeilor. Pe margine, antrenorul croat Zdravko Logarušić a sărbătorit cu entuziasm victoria spectaculoasă a echipei sale.

Al-Batin e ultima clasată din Arabia Saudită

Echipa Al-Batin ocupă ultima poziție în clasamentul din Arabia Saudită, fiind pe locul 16 din 16, cu doar patru etape rămase până la finalul sezonului. Cu cele 18 puncte acumulate, Al-Batin se află la șase puncte distanță de poziția a 14-a, care asigură menținerea în prima ligă. În schimb, Al-Taee se află pe locul 7 în clasament, cu un total de 34 de puncte.

După meci, Mirel Rădoi, extrem de afectat de înfrângere, a explicat pe scurt ce s-a întâmplat pe teren. „Eu și jucătorii purtăm vina pentru înfrângere, din cauza relaxării pe care am avut-o”, potrivit Adevărul.