Încă două medalii pentru România la Europenele de Natație. Aur și argint la proba de sărituri Sursa: Facebook/ FRNPM

Încă două medalii au fost obținute de sportivii români la Campionatele Europene de natație de la Roma. Constantin Popovici și Cătălin Preda au câștigat medalia de aur, respectiv de argint, la proba de sărituri de la mare înălțime.

Constantin Popovici și Cătălin Preda au adus României încă două medalii la Campionatele Europene de Natație de la Roma, câștigând aurul și argintul.

Popovici a intrat în istorie ca primul campion european în această probă, câştigând cu un total de 455,70 puncte. Preda, care a condus după primele trei manşe ale acestei probe, desfăşurate joi, vineri şi sâmbătă, a ocupat în cele din urmă locul al doilea, cu 436,20 puncte. Sportivii români sunt pregătiţi de antrenorul Florin Avasiloae.

Pe locul trei s-a aflat italianul Alessandro De Rose, cu 416,45 puncte.

Sursa: Facebook/ FRNPM

Românii au luat podiumul la Campionatele Europene de natație

Joi, în prima rundă, Cătălin Preda, în vârstă de 31 ani, a obţinut cel mai bun punctaj, 82,60 puncte, fiind urmat de francezul Gary Hunt, cu 81,20 puncte, şi de Constantin Popovici, în vârstă de 34 ani, cu 75,60 puncte.

După manşa a doua, de vineri, Preda ocupa primul loc cu un total de 217,80 puncte, fiind urmat de britanicul Aidan Heslop, cu 213,20 puncte, şi de francezul Gary Hunt, 206,15 puncte, în timp ce Popovici ocupa poziţia a patra, cu 206,10 puncte.

Sâmbătă, după runda a treia, Preda se afla pe primul loc, cu 324 puncte, urmat de Gary Hunt, 310,55 puncte, şi de Popovici, 308,70 puncte, potrivit Agerpres.

Medalie de aur pentru România și la proba de canoe

Sportivul român Cătălin Chirilă a cucerit medalia de aur în proba de canoe simplu pe 1.000 metri, sâmbătă, la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Munchen.

Chirilă, în vârstă de 24 ani, campion mondial în această probă, la începutul lunii, în Canada, a condus cursa de la un capăt la altul şi s-a impus cu timpul de 3 min 49 sec 681/1000, fiind urmat în clasamentul final de cehul Martin Fuksa, multiplu campion european şi medaliat la Mondiale, la 351/1000, şi de italianul Carlo Tacchini, la 1 sec 956/1000.

Ultima medalie europeană la canoe simplu 1.000 m a fost cucerită în 2011 la Belgrad de Iosif Chirilă, care a obținut argintul, iar ultimul titlu european a fost obţinut de Florin Mironcic (2006) la Racice.

Chirilă (CSA Steaua) va evolua duminică, de la ora 12:30 (ora României), şi în finala probei de canoe simplu pe 500 de metri, în care este vicecampion mondial la Halifax (Canada), informează Agerpres.